18 marca o godz. 09.00 liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła 2 mln. osób. To głównie kobiety z dziećmi, poinformowała Straż Graniczna na Twitterze, wskazując, że funkcjonariusze SG są pierwszymi Polakami niosącymi im pomoc po przekroczeniu granicy.
Część osób przekraczający granicę z Polską podróżuje dalej np. do Niemiec czy Czech.
Straż Graniczna wskazuje, że około 94 procent uchodźców stanowią obywatele Ukrainy, powyżej jednego procenta to obywatele Polski, a pozostałe pięć i pół procenta to obywatele Unii Europejskiej, ale też państw z całego świata (prawie sto różnych obywatelstw).
Tożsamość wszystkich osób wjeżdżających do Polski jest weryfikowana przez Straż Graniczną. Dane personalne uchodźców są sprawdzane w krajowych i międzynarodowych bazach poszukiwawczych. Kluczową kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Polski oraz krajów Unii Europejskiej.
Każdego dnia, przez całą dobę, funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą odprawy graniczne we wszystkich ośmiu przejściach z Ukrainą tak, aby proces przekraczania granicy był sprawny. Wprowadzono również ruch pieszy, dzięki czemu osoby uciekające przed wojną, szybko znajdują pomoc i bezpieczne schronienie.
Od początku kryzysu na Ukrainie funkcjonariusze SG zatrzymali już ponad 125 osób poszukiwanych przez polskie i zagraniczne wymiary sprawiedliwości za różnego rodzaju przewinienia i przestępstwa. Ostateczną decyzję o dalszym losie zatrzymanych osób podejmuje sąd.
Z danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców wynika, że ponad 500 tys. uchodźców wjechało do Rumunii, ponad 290 tys. na Węgry i ponad 230 tys. na Słowację.
Ponad 350 tys. osób wyjechało do Mołdawii i ponad 180 tys. do Rosji.
Na Białoruś przybyło … 2 127 osób.
oprac. ba za strazgraniczna.pl/nashaniva.by/ twitter.com/Straz_Graniczna
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!