Decyzja Trybunału Konstytucyjnego RP o uznaniu za niekonstytucyjną „ukraińskiej” poprawki do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej jest argumentem za konstruktywną kontynuacją ukraińsko-polskiego dialogu – powiedział w portalowi Ukrinform ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.
„Mam nadzieję, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego RP będzie dodatkowym argumentem, aby nasz dialog był bardziej pragmatyczny i konstruktywny” – powiedział Deszczyca.
Ambasador uważa, że Trybunał Konstytucyjny podjął „sprawiedliwą decyzję”, i że wzmocni to dialog historyków.
Zauważył, że bezpośrednio po podjęciu tej decyzji przez Trybunał, Prezydent Ukrainy podziękował Prezydentowi Polski za tę inicjatywę.
Trybunał Konstytucyjny RP uznał, że przepisy nowelizacji ustawy o IPN dotyczące pojęć „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia ” są sprzeczne z konstytucją kraju.
Jak pisaliśmy, TK uznał, że terminy „zbrodnie ukraińskich nacjonalistów” i „Małopolska Wschodnia” użyte w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej są nieprecyzyjne. Zostały użyte w przepisach wprowadzających odpowiedzialność karną za zaprzeczanie zbrodniom na Polakach.
Decyzja IPN nie znosi penalizacji, po tych zmianach wciąż pozostają przepisy umożliwiają pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za zaprzeczanie ludobójstwu dokonanemu przez formację UPA na Polakach w latach 1943-44.
Kresy24.pl za ukrinform.pl/ba
4 komentarzy
Tomek
22 stycznia 2019 o 18:53Co za głupki napisały projekt ustawy, z której przepisów władza wycofuje się systematycznie od roku?
Dlaczego nie było tam po prostu jasnego konkretnego przepisu o ludobójstwie dokonanym na narodzie polskim przez hitlerowskie Niemcy, Sowietów oraz UPA w tych a tych latach? Po co ta „Małopolska Wschodnia”?
Co do Deszczycy, to swoją bezczelność prezentuje on od dawna.
observer48
23 stycznia 2019 o 06:19@Tomek
Nie ma co winić Deszczycy za obronę kijowskiego rządu, który mu płaci za reprezentowanie swoich interesów w Polsce. Zgadzam się w pełni z opinią, że projekt tej ustawy został napisany w sposób niechlujny od początku do końca i sama ustawa jest nieprecyzyjna. Po tym orzeczeniu TK ustawa powinna wrócić do Sejmu, zostać w całości przeredagowana tak, aby była prawidłowym aktem prawnym i ponownie przegłosowana.
lew
23 stycznia 2019 o 08:13@Tomek, bo to na terenach geograficznie zwanych Małopolską Wschodnią a nie żadnej Zachodniej Ukrainie ukraińscy nacjonalistyczni zwyrodnialcy dokonali potwornego ludobójstwa na Polakach.
Wołyń1943
23 stycznia 2019 o 11:08Czy w związku z tym Ukraina wycofa uchwalone przed laty banderowskie ustawy, ot tak, dla równowagi we wzajemnych relacjach z „sojuszniczą” Polską? A może to „braterstwo” działa tylko w jedną stronę?