Zastępca sekretarza stanu USA Victoria Nuland mówi o groźbie wielkiej wojny w Europie. Uważa również, że przeciek amerykańskiej poufnej odpowiedzi na żądania Rosji do hiszpańskiej gazety El País to dzieło Rosji.
W wywiadzie dla rosyjskiego TASS Victoria Nuland powiedziała, że z powodu zaostrzenia sytuacji wokół Ukrainy istnieje zagrożenie „wielką wojną w Europie”. Wyjaśniła stanowisko Stanów Zjednoczonych w sprawie negocjacji z Rosją w sprawie tzw. „ gwarancji bezpieczeństwa”.
Według Nuland, aby zapobiec wielkiej wojnie w Europie „nadszedł czas, aby Waszyngton i Moskwa wróciły do stołu negocjacyjnego i zaczęły pracować nad kontrolą zbrojeń, redukcją ryzyka militarnego, doskonaleniem i dopracowywaniem istniejącego systemu do realiów XXI wieku”.
Zastępca sekretarza stanu skomentowała także obawy Rosji, że rozszerzenie NATO naruszy zasadę „niepodzielności bezpieczeństwa”.
Według niej to Rosja jest zagrożeniem, ponieważ „najechała Gruzję, wbrew woli rządu tego kraju utrzymuje wojska w Mołdawii, a także zaanektowała Krym i najechała na Donbas”.
Wezwała też do realizacji porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie, pdkreślając, że Rosja musi zaprzestać udzielania wsparcia militarnego „separatystom” i wycofać swoje siły z Ukrainy.
Według Nuland naród rosyjski „zasługuje na bezpieczeństwo, zasługuje na dobrobyt, zasługuje na lepszą opiekę zdrowotną” i nie potrzebuje „wielkiej wojny”.
„Nikt nie chce, zwłaszcza Rosja, odsyłać poległych (żołnierzy) do domu w workach na zwłoki” – powtórzyła dwukrotnie w wywiadzie Nuland.
Wicesekretarz stanu powiedziała również, że Stany Zjednoczone są niemal pewne, iż to Rosja zorganizowała przeciek poufnych odpowiedzi Waszyngtonu i jego sojuszników na rosyjskie żądania o tzw. gwarancje bezpieczeństwa. Te ukazały się w hiszpańskiej gazecie El País.
„Oznaczenia na dokumencie były takie same jak w Federacji Rosyjskiej” – powiedziała. Ambasada Rosji w Waszyngtonie nazwała oświadczenie „spiskiem”.
Wśród postulatów Rosji znalazły się w szczególności zapobieganie rozszerzeniu NATO oraz odmowa współpracy militarnej USA z Ukrainą. Te żądania zostały odrzucone. Jednak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zaoferowali Moskwie rozmowy w wielu kwestiach bezpieczeństwa, w tym kontroli zbrojeń.
oprac. ba za svaboda.org/tass.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!