W Zamku Wielkich Książąt Litewskich (Pałacu Władców) w Wilnie (pl. Katedralny 4) czynna jest wystawa prezentująca dawne widoki zamków wileńskich uwiecznione na mapach, obrazach i grafikach – „Między obecnością a pamięcią. Historyczne wizerunki zamków wileńskich”. Ponad 200 eksponatów pochodzi z okresu od końca XIV do II połowy XX wieku. Wystawa zorganizowana została z okazji 700-lecia Wilna.
„Chcieliśmy zgromadzić w jednym miejscu i zaprezentować oryginalne widoki zamków wileńskich, mapy oraz inne materiały historyczne. Nadszedł już czas. Zwłaszcza, gdyby nadal były osoby mające wątpliwości co do tego, czy materiały ikonograficzne do odbudowy Pałacu Władców były wystarczające. Niektórych oryginalnych widoków, które były niezwykle ważne przy odbudowie pałacu, Wilno nie widziało od 200 lat – dzieło Marcina Knacfusa znalazło się w zbiorach książąt Czartoryskich już na początku XIX wieku. Niewielu je widziało, chociaż jest to jedno z najważniejszych i najdokładniejszych źródeł, z których korzystano przy odtwarzaniu fasady Pałacu Władców”
– mówi dyrektor litewskiego Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, pomysłodawca wystawy dr Vydas Dolinskas.
Eksponaty na wystawę przybyły z 4 krajów; udostępniło 16 instytucji i prywatnych fundacji, kolejne 12 instytucji przekazało materiał ikonograficzny.
„Niektórych eksponatów nie otrzymaliśmy, ze względu bowiem na ich bardzo zły stan nie mogliśmy ich przywieźć, na wystawie dostępne są jednak ich faksymile”
– mówi Marijus Uzorka, jeden z kuratorów wystawy.
„Jednym z założeń wystawy było obalenie mitu, że dla nikogo ten pałac nie był potrzebny. Był potrzebny. A szczególnie wtedy, gdy go nie było. Ludzką rzeczą jest doceniać coś, gdy się to straci”
– powiedział Dolinskas.
„Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt widoków [Pałacu Władców – red.] z XIX wieku i początku XX wieku, czyli z okresu, gdy pałac w rzeczywistości już nie istniał, nadawane mu było jednak znaczenie sakralne, nazywany był zamkiem Jagiellonów. A więc za rezydencją wielkich książąt litewskich naród tęsknił najbardziej, gdy został jej pozbawiony”
– dodaje.
Wystawa będzie czynna do 14 stycznia 2024 roku. Będzie jej towarzyszył bogaty program naukowy, kulturalny i edukacyjny.
RES na podst.: valdovurumai.lt; lrytas.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!