Do meczetu prowadzi sześć ogromnych bram. Odwiedzający pielgrzym i turysta musi na samym progu zdjąć obuwie i cały czas przebywać w skarpetach lub boso. Kobiety otrzymują czarny brązowy lub szary burnus z kapturem do okrycia i zakrycia przede wszystkim głowy. Jest jest to tu szczególnie przestrzegane. Trójnawowe,ogromne wnętrze jest podzielone na równe części dwoma rzędami wspaniałych kolumn z marmuru, granitu i wapienia. Wspominany kalif Wolid wznosząc meczet , rozkazał sprowadzić kolumny z wielu zrujnowanych kościołów chrześcijańskich – pisze Barbara Anna Hajjar w kolejnym odcinku swojego cyklu esejów i reportaży syryjskich.
Pierwsza część „Damaszek…”:
Damaszek – Meczet Umajjadów z głową św. Jana Chrzciciela (cz.I)
Wnętrze ogromnego meczetu wyścielone jest niezliczoną ilością barwnych, wschodnich kobierców, na których często modlą się, odpoczywają i kontemplują wielką historię liczni pielgrzymi, turyści, w tym i cudzoziemcy… Relikwia czaszki – głową św.Jana Chrzciciela, według tradycji, spoczywa w złotej szkatulę. Zbudowano dla niej specjalną , okazałą kaplicę – relikwiarz, ogrodzoną, bogato ornamentowaną, złoconą i dekorowaną na zewnątrz kolumnami. Gdziekolwiek spojrzeć – piękne dekoracje z okresu wczesnochrześcijańskiego i islamskiego.
Zwieńczona kopułą kaplica – relikwiarz stanowi centralny punkt meczetu. Miejsce niezwykłe, któremu tradycja damasceńską przypisuje moc spełniania naszych ludzkich pokornych próśb, marzeń i życzeń. Przed kaplicą – relikwiarzem modlą się oddając część i hołd Wielkiemu Świętemu zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie (!) Tradycyjne przekazy głoszą, że należy wrzucić drobną monetę za ogrodzenie kaplicy oraz trzykrotnie w pokornym skupieniu okrążyć ją, gorąco modląc się do św.Jana Chrzciciela o wstawiennictwo do Boga, aby została wysłuchana każda powierzona mu prośba. Co też zawsze staram się uczynić, aby wiekowej tradycji tego świętego miejsca stało się zadość…
Ilekroć odwiedzałam meczet bywając w Damszku (przed tragicznym rokiem 2011, a w roku 1967 jeszcze mieszkałam w stolicy Syrii) bardzo sobie ceniłam długie chwilę kontemplacji, głębokiej zadumy, siedząc na barwnych kobiercach vis a vis kaplicy – relikwiarza Św. Jana Chrzciela. A w roku 1967 mieszkałam w stolicy Syrii.
Z tym świętym miejscem w słynnym Meczecie Umajjadow związany jest też trwały , historyczny ślad polski, wielkie wydrzenie …. To tu przed tą kaplica – relikwiarzem podczas pamiętnej pielgrzymki do Syrii w roku 2001 modlił się długo i żarliwie nasz Wielki Rodak, św. Jan Paweł II. Po raz pierwszy w dziejach Najwyższy Patriarcha Kościoła Katolickiego, Biskup Rzymu, Papież Jan Paweł II przekroczył próg meczetu muzułmańskiego – byłej bazyliki wczesnochrześcijańskiej. W tym miejscu reprezentującym historię chrześcijaństwa i islamu stąpał nasz Wielki Rodak św.Jan Paweł II, Pielgrzym Tysiąclecia…
Papież Jan Paweł II wchodząc do Meczetu Umajjadow, oczywiście bez obuwia, jak nakazuje obyczaj muzułmański, złożył hołd wielkiemu Świętemu, Janowi Chrzcicielowi. Dopiero po długiej modlitwie przed relikwiarzem Świętego spotkał się na dziedzińcu Meczetu Umajjadow z przedstawicielami świata muzulamanskiego. To były pamiętne, historyczne dni Syrii, budzące nadzieję …nic nie zapowiadało tragedii roku 2011 i trwającej, wciąż trwającej od dekady tragicznej wojny i jej następstw…
Chciałabym jeszcze zaznaczyć, że wchodzenie do świętych miejsc bez obuwia to nie tylko obyczaj muzułmański. Otóż w starochrzescijańskich wiekowych monasterach cudownej Maaluli – sanktuarium św.Tekli, czy w Centrum Maryjnym Bliskiego Wschodu, w monasterze Saidnaya – sanktuarium Shaghura , przy wejściu do tych świętych miejsc w wielkim poszanowaniu dla sacrum wierni Chrystusowi pozostawiają również obuwie na zewnątrz .
Odwiedzając Meczet Umajjadow często wychodzę na zewnątrz południową bramą. Wokół sklepiki, kramy, barwne orientalne stoiska, gdzie handluje się dosłownie wszystkim… Rozgwarzony tłum, serce wielkiego Suku Al – Hamidije… Na południowym, ozdobionym mocno spatynowanymi rzeźbami i i fryzami kamiennym portalem zamurowanego wejścia – czytelna inskrypcja grecka, chrześcijańska… Szczególnie silne wrażenie na pielgrzymie chrześcijańskim wywierają, jak już wspominałam w moich tekstach, utrwalone przed wiekami słowa:
‘’TWOJE KRÓLESTWO CHRYSTE, JEST WIECZNYM KRÓLESTWEM A TWOJE PANOWANIE TRWA, Z POKOLENIA NA POKOLENIE’”
I jeszcze jedna ciekawostka (!) Obok wielkiego Meczetu Umajjadow, po jego północnej stronie , w okazałym Mauzoleum znajduje się grobowiec słynnego Saladyna (Salah – ad- Din), pogromcy Braci Krzyża – Krzyżowców.
Ale to już inna historia…
Tartus, 25 stycznia 2021
1 komentarz
ego
2 października 2021 o 10:57Piękna opowieść. Dziękuję