Rosyjska linia obrony – największa i najlepiej ufortyfikowana w Europie od czasów II wojny światowej – ostatecznie wytrzymała napór ukraińskiej kontrofensywy. Agencja Reuters wymienia cztery kluczowe czynniki, które pomogły rosyjskiemu agresorowi ją odeprzeć.
- Rozproszenie ukraińskich wysiłków ofensywnych. Centrum ukraińskiej kontrofensywy był front zaporoski, a głównym celem przebicie się do Melitopola, w wyniku czego Siły Zbrojne Ukrainy przecięłyby rosyjskie linie zaopatrzenia na Krym. Ale jednocześnie siły ukraińskie włączyły się także w ofensywę na flankach Bachmutu i w kierunku Berdiańska.
- Warstwowa rosyjska linia obrony. Ukraina miesiącami zwlekała z kontrofensywą, czekając na przybycie obiecanej broni i zakończenie szkolenia nowych brygad, a także planując strategię ofensywną. W tym czasie Rosja stworzyła linie umocnień i zaminowała strategiczne obszary frontu. Ponadto sam otwarty, płaski teren na południu utrudniał ukraińskim siłom zbrojnym natarcie, pozbawiając Ukraińców elementu zaskoczenia.
- Niedobór żołnierzy i broni w ukraińskich siłach obronnych. Pozbawieni przewagi liczebnej Ukraińcy musieli przedrzeć się przez wielowarstwową rosyjską obronę, na którą składały się przeszkody przeciwpancerne, skomplikowana sieć okopów i tuneli oraz strategicznie ukryte baterie, czołgi i stanowiska dowodzenia. Wszystkiemu towarzyszył ciągły ostrzał rosyjskiej artylerii.
- Rozległe pola minowe. Przed swoimi pozycjami na froncie wojska rosyjskie utworzyły potężną pierwszą linię obrony: gęstą warstwę min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych. Oczyszczanie tras przez rosyjskie pola minowe stało się jednym z najbardziej kosztownych zadań kontrofensywy, zarówno pod względem czasu, jak i ludzi i sprzętu. Oczyszczanie dróg przez miny odbywało się pod obserwacją rosyjskich dronów, które stale ostrzeliwały saperów, artylerię i śmigłowce.
Przypomnijmy, Pentagon nalegał, aby armia ukraińska w kontrofensywie zastosowała zupełnie inną taktykę niż ta, do której przyzwyczaiły się ukraińskie siły zbrojne podczas wojny w Donbasie. Amerykanie proponowali działania manewrowe „połączonych broni”, ale zamiast tego ukraińskie siły zbrojne zastosowały taktykę uderzania małymi grupami piechoty.
Ukraińskie dowództwo było jednak sceptyczne wobec tych rad. Obserwator wojskowy Ołeh Żdanow zauważył, że Amerykanie tak naprawdę chcieli, aby armia ukraińska podjęła próbę wdrożenia klasycznego rosyjskiego „ataku mięsnego”.
Opr. TB, www.reuters.com
3 komentarzy
Jagoda
21 grudnia 2023 o 20:23Cztery przyczyny fiaska letniej kontrofensywy armii ukraińskiej:
1. Korupcja
2. Korupcja
3. Korupcja
4. Korupcja …
Darek
21 grudnia 2023 o 22:10Jakby przyczyną byłaby tylko korupcja to armia roSSji już byłaby historią!
Jagoda
22 grudnia 2023 o 08:40W przypadku moSSkali za korupcję w wojsku to z okien „wypadają” generałowie lub w najlepszym przypadku idą na pierwszą linię frontu, a za nimi stoją Czeczeni aby nie uciekli.