Rosja i Chiny mogą zacząć znowu stosować system handlu barterowego. Transakcje na tych zasadach w rolnictwie mogą rozpocząć się już jesienią tego roku, gdy Moskwa i Pekin będą próbowały ograniczyć korzystanie z kontrolowanych przez USA systemów bankowych. Poinformował o tym agencja Reuters.
Wzajemne opóźnienia w płatnościach były przedmiotem majowej wizyty Putina w Chinach. Chociaż pojawiły się rozwiązania, takie jak korzystanie z mniejszych regionalnych chińskich banków, problemy z płatnościami pozostają.
Handel barterowy pozwoliłby Moskwie i Pekinowi ominąć problemy płatnicze, skierować uwagę zachodnich organów regulacyjnych na transakcje dwustronne i ograniczyć ryzyko walutowe. Rosja opracowuje zasady handlu barterowego, a rosyjskie źródła Reutersa sugerują, że Chiny robią to samo.
Menedżer wysokiego szczebla dużego rosyjskiego banku powiedział, że przygotowywany jest program barterowy, ale odmówił ujawnienia szczegółów. Jedno ze źródeł sektora płatniczego podało, że omawiany jest eksport produktów spożywczych z Rosji.
Chiny i Rosja mają długą historię transakcji barterowych. Umowy barterowe między Moskwą a Pekinem były powszechne jeszcze przed upadkiem Związku Radzieckiego i trwały do lat 90. XX wieku. Następnie, dzięki rozwojowi sektora bankowego, cały biznes, cały handel między Rosją a Chinami całkowicie przeniósł się na rozliczenia bankowe. Jednak obecnie omawiane transakcje będą pierwszymi od około 30 lat, podają źródła agencji.
W lutym rosyjskie Ministerstwo Gospodarki opublikowało dokument zalecający rosyjskim firmom przeprowadzanie transakcji barterowych i wskazujący pułapki, których należy unikać. Dokument opisuje transakcje barterowe jako dobry sposób na uniknięcie płatności międzynarodowych i gotówki.
Handel barterowy jest rozwiązaniem ogromnych problemów z płatnościami zarówno za towary objęte sankcjami, jak i towary cywilne, podało źródło w rosyjskim rządzie, ubolewając, że podróż Putina do Chin nie poprawiła perspektyw. Inne źródło Reutersa w rosyjskiej firmie przemysłowej podało, że firmy rozważają eksport metali z Rosji w zamian za maszyny z Chin.
Przejrzystość w przypadku bardziej tradycyjnych środków handlu stanowi ograniczenie w dwustronnym handlu chińsko-rosyjskim, podobnie jak brak mechanizmu płatności bezpośrednich w Moskwie i Pekinie, twierdzą dziennikarze. Globalny system przesyłania komunikatów finansowych SWIFT pozostaje opcją dla banków nieobjętych sankcjami. Jednocześnie systemy przesyłania wiadomości finansowych Banku Rosji i chińskiej platformy płatniczej CIPS nie są jeszcze w pełni połączone.
„Dziś nadal nie ma bramy informatycznej łączącej te dwa systemy, więc pomost nadal odbywa się albo za pośrednictwem SWIFT, albo za pośrednictwem usług bankowości zdalnej, które są dostępne w prawie każdym oprogramowaniu bankowym” – powiedział pośrednik płatności.
Przypomnijmy, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje wobec chińskich organizacji wspierających wojnę Rosji na Ukrainie. Zasugerował, że na celowniku mogą się znaleźć chińskie banki.
W 2024 r. ukryty eksport objętych sankcjami półprzewodników i innych towarów przez Chiny i Hongkong w celu wsparcia wysiłków wojskowych Rosji zmniejszył się o jedną piątą. Hongkong pozostaje jednak globalnym punktem zapalnym, jeśli chodzi o uchylanie się od sankcji.
Opr. TB, reuters.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!