Niewątpliwie reżim w Mińsku zrobi wszystko, by zrzucić z siebie odpowiedzialność za wykorzystanie migrantów jako narzędzia w wypowiedzianej Europie, a szczególnie Polsce wojnie hybrydowej. Pojawia się wręcz narracja, jakoby to Białoruś była ofiarą napływu migrantów.
Białorusi udało się zmniejszyć liczbę nielegalnych migrantów, którzy trafiają na terytorium krajów UE, do poziomu 2020 roku i poniżej — oświadczył Wadim Pachomczyk, doradca stałego przedstawicielstwa Białorusi przy ONZ w Wiedniu, na 12. sesji Konferencji państw-stron Konwencji ONZ przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej, informuje BELTA.
Dyplomata podkreślił, że na Białorusi szczególną uwagę przywiązuje się do kwestii migracji (o, z pewnością), w tym przeciwdziałania nielegalnej migracji. W 2024 r. rząd zatwierdził koncepcję polityki migracyjnej na lata 2024-2028, której „jednym z zadań jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji”.
Zapewnił, że Białoruś ściśle współpracuje z Biurem najwyższego komisarza ONZ ds. praw człowieka, biurem Międzynarodowej organizacji ds. migracji i Białoruskim Czerwonym Krzyżem, a właściwe organy kraju „stale prowadzą działania operacyjne, zapobiegawcze i inne mające na celu identyfikację i eliminację kanałów nielegalnej migracji”.
Na zachodniej granicy Białorusi od 2021 r. panuje trudna sytuacja, kiedy Białoruś stanęła w obliczu rosnącego niekontrolowanego napływu migrantów,
– powiedział Pachomczyk.
Stwierdził, że jakoby Białoruś podjęła niezbędne środki w celu zminimalizowania negatywnych konsekwencji, w tym w interesie praw osób ubiegających się o azyl. Przedstawiciele odpowiednich organizacji międzynarodowych i odpowiednich struktur UE odwiedzili granicę państwową, na Białorusi utworzono odpowiednie schroniska dla migrantów, wprowadzono ograniczenia wizowe i zorganizowano loty w ramach programów powrotowych.
Pachomczyk przypomniał, że 15 listopada w Mińsku odbędzie się międzynarodowa konferencja „Środki podjęte w Republice Białoruś w celu zwalczania nielegalnej migracji i pozytywne doświadczenia współpracy regionalnej w rozwiązywaniu tego problemu”.
Celem konferencji jest sformułowanie propozycji nawiązania konstruktywnej współpracy między zainteresowanymi stronami w celu usprawnienia przepływu migracyjnego przez wschodnie granice. „Mamy nadzieję, że wszystkie zainteresowane strony wezmą udział w konferencji” – powiedział dyplomata.
Przypomnijmy, że Łukaszenka od 2021 roku wykorzystuje nielegalnych imigrantów jako broń hybrydową przeciwko krajom Unii Europejskiej.
Atak na granicę polsko-białoruską to specoperacja pod kryptonimem „Śluza” realizowana przez służby reżimu w Mińsku.
Podczas pierwszej fali migranci wyposażeni w białoruskie wizy, w zorganizowany sposób byli dowożeni z Mińska do granic z UE, skąd po eskortą służb granicznych wypychano ich przez granicę z Polską Litwą i Łotwą. Obecnie nielegalni imigranci coraz częściej przedostają się na Białoruś przez Rosję.
Mechanizm działania władz białoruskich opisał białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan, redaktor kanału Nexta uznanego przez reżim w Mińsku za ekstremistyczny.
ba za pozirk.online/ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!