
Zdjęcie ilustracyjne. Fot: Paolo Botio/Pexels.com
Polscy parlamentarzyści przyjęli ustawę dotyczącą zatrudniania cudzoziemców. Nie wprowadzono zmian, które mogłyby ograniczyć dostęp obywateli Białorusi do polskiego rynku pracy – poinformował opozycyjny Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU).
13 marca Senat RP zaproponował szereg poprawek do projektu ustawy dotyczącej dostępu cudzoziemców do rynku pracy na terytorium Polski. Wśród propozycji znalazł się wymóg posiadania obowiązkowego zaświadczenia o niekaralności w kraju ich obywatelstwa.
Ponadto proponowano rozszerzenie katalogu przestępstw, których popełnienie stanowiłoby podstawę do odmowy wydania zezwolenia na zatrudnienie (lub oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi). Do katalogu zamierzano dodać przestępstwa o charakterze terrorystycznym popełnione na terytorium kraju obywatelstwa.
Ale skuteczny okazał się Paweł Łatuszko, zastępca Swiatłany Cichanouskiej w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym białoruskiej opozycji i szef NAU.
Wystosował on oficjalne pismo do Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni, a także do szefów MSWiA i MSZ, w którym wyłuszczył trudności, z jakimi Białorusini musieliby się zmierzyć chcąc uzyskać wymagane przez polskie prawo dokumenty.
Były ambasador Białorusi w Polsce, a od 2020 roku opozycjonista wskazał, że to za poglądy polityczne reżim Łukaszenki ściga i wydaje wyroki na obywateli, oskarżając ich o terroryzm i ekstremiz.
Uwagi szefa Narodowego Zarządu Antykryzysowego zostały uwzględnione. 19 marca 2025 roku senackie poprawki, które mogłyby znacząco pogorszyć sytuację Białorusinów, a 20 marca polski Sejm uchwalił ustawę bez zmian, które mogłyby ograniczyć dostęp Białorusinów do polskiego rynku pracy. Projekt ustawy został skierowany do podpisu Prezydenta Andrzeja Dudy.
„Jesteśmy wdzięczni posłom Sejmu Polski za konsekwentne stanowisko w sprawie tworzenia korzystnych warunków do legalizacji Białorusinów, którzy znaleźli się na terytorium Polski z powodu represyjnej polityki reżimu Łukaszenki. Będziemy nadal monitorować możliwe zmiany legislacyjne i współpracować z polskimi organami ustawodawczymi oraz wykonawczymi, aby prawa i interesy Białorusinów w Polsce były uwzględniane przy zmianach w prawie” – podkreślił Łatuszka.
ba/reform.news
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!