
Zdjęcie: Maksim Blinow/ RIA Novosti
System płatności Banku Centralnego Rosji został sparaliżowany!
Fala usterek w sieci, z którymi Rosja borykała się w pierwszych miesiącach 2025 r. w związku ze zwiększoną blokadą przez Roskomnadzor, dotarła do Systemu Szybkich Płatności (SBP) Banku Centralnego — podaje internetowa gazeta The Moscow Times.
Jak czytamy, rankiem 26 marca nastąpiła potężna awaria systemu SBP, który umożliwia natychmiastowe przesyłanie pieniędzy za pomocą numeru telefonu oraz płacenie za towary i usługi za pomocą kodu QR.
Według danych serwisów Down marca detector i Failure.rf użytkownicy stanęli w obliczu niemożności przesyłania pieniędzy i doładowywania kont. Awaria dotknęła prawie wszystkie główne rosyjskie banki, a także aplikacje Sber, VTB, Alfa Bank, T-Bank i Ozon Bank. Przestała działać usługa Yandex Pay, użytkownicy skarżyli się także na problemy z operatorem komórkowym Megafon.
Roskomnadzor wydał w związku z tym komunikat, w którym przyznał że awaria wystąpiła w infrastrukturze Krajowego Systemu Kart Płatniczych, spółki w 100% zależnej od Banku Centralnego, która zarządza systemem kart płatniczych Mir i jest operatorem przelewów bankowych w całej Rosji.
Zakłócenie, które trwało około godziny, było trzecim w Rosji w ciągu ostatniego tygodnia.
Jak przypomina portal moscowtimes.ru, 24 marca użytkownicy skarżyli się na nieprawidłowe działanie aplikacji internetowych Sberbank, Rosselkhozbank, platform do gier Steam, FaceIt i Epic Games Store (EGS), a także wielu operatorów telekomunikacyjnych MTS, Bilayn, Megafon i największego dostawcy Internetu Rostelecom. Ponadto awarię zgłosili użytkownicy giełdy Wildberries, Instagrama, kina internetowego Okko i platformy wideo TikTok.
Cztery dni wcześniej mieszkańcy Syberii, Uralu i innych części Federacji Rosyjskiej borykali się z brakiem dostępu do Internetu i awariami usług online. W tym czasie Roskomnadzor przypisał awarie „wykorzystaniu zagranicznej infrastruktury serwerowej, na której rejestrowane są awarie”.
W tym samym czasie fora profilowe informowały o zablokowaniu Cloudfare, popularnej amerykańskiej usługi zapewniającej ochronę przed atakami DDoS, usług CDN i serwerów DNS, a także usług Amazon i Fastly.
Wcześniej Roskomnadzor wezwał rosyjskie firmy do odmowy korzystania z Cloudfare, ponieważ zawiera on technologię TLS ECH, która pozwala ominąć ograniczenia dostępu do zasobów zakazanych w Rosji. Jednocześnie usługa była wykorzystywana przez te witryny, które są narażone na ataki hakerów, twierdzą eksperci.
ba za moscowtimes.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!