Litewski rząd przedłożył w środę Sejmowi podpisane w zeszłym tygodniu w Berlinie porozumienie dotyczące praw żołnierzy niemieckich stacjonujących na Litwie, podaje agencja BNS.
Premier Ingrida Šimonytė zapowiada, że kwestia ta będzie omawiana w parlamencie w najbliższy czwartek.
Porozumienie międzypaństwowe podpisali w zeszłym tygodniu w Berlinie Minister Obrony Narodowej Laurynas Kasčiūnas i minister obrony Niemiec Boris Pistorius oraz wiceministrowie spraw zagranicznych.
Dokument musi zostać ratyfikowany przez parlamenty obu krajów.
Według ministra Kasčiūnasa, porozumienia nie tylko gwarantuje prawa i obowiązki niemieckim żołnierzom przybywającym na Litwę, ale także tworzy „pakiet atrakcyjności”.
Zgodnie z umową Berlin może tworzyć na Litwie niemieckie placówki oświatowe, a także stołówki i sklepy wojskowe, które będą objęte zwolnieniami podatkowymi.
Litwa zobowiązuje się do stworzenia odpowiednich warunków dla przybywających żołnierzy oraz towarzyszących im rodzin. Musi zagwarantować im niezbędną opiekę medyczną, jednak w razie potrzeby niemieckie siły zbrojne będą mogły „utworzyć własne placówki opieki zdrowotnej, stomatologicznej i weterynaryjnej”.
Dokument określa tryb wjazdu i wyjazdu żołnierzy brygady oraz innego personelu, możliwość wstępu na obiekty litewskiej infrastruktury wojskowej, możliwość utworzenia poczty wojskowej, radiostacji a nawet szkół nauki jazdy.
Zgodnie z umową dzieci żołnierzy niemieckiej brygady będą uczyć się na Litwie w ramach niemieckich programów kształcenia i szkolenia w języku niemieckim. Infrastrukturę dla szkół zapewnią gminy Wilno i Kowno. Będą także odpowiedzialni za budowę ewentualnych nowych placówek oświatowych dla Niemców.
Litwa i Niemcy zgodziły się na rozmieszczenie brygady do końca 2027 roku, choć urzędnicy obawiają się, że termin ten może się przesunąć.
ba za bns.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!