Wystawę upamiętniającą Polaków pomordowanych w Związku Sowieckim otwarto wczoraj w Państwowym Muzeum Historii Gułagu w Moskwie. Daje świadectwo o ponad 130 miejscach, w których umierali Polacy na terytorium Rosji.
Ekspozycję, zorganizowana przez stowarzyszenie „Memoriał”, ambasadę RP w Moskwie i konsulat generalnego RP w Petersburgu, ilustrują ją zdjęcia pomników, tablic pamiątkowych i krzyży rozsianych po wszystkich regionach Federacji Rosyjskiej: w miastach, osiedlach i wsiach, na cmentarzach ofiar terroru, przy osadach specjalnych i łagrach.
Wystawa będzie czynna do 7 grudnia. Wcześniej była pokazywana w Państwowym Muzeum Historii Politycznej Rosji w Petersburgu. Po tym, jak zostanie zaprezentowana w innych regionach Rosji, trafi do Polski – informuje historyczny portal Polskiej Agencji Prasowej dzieje.pl.
Państwowe Muzeum Historii Gułagu w Moskwie powstało w 2001 roku z inicjatywy Antona Antonowa-Owsiejenki – historyka, publicysty i pisarza, który sam spędził 13 lat w stalinowskich więzieniach i łagrach. Centrum Naukowo-Informacyjne „Memoriał” w Petersburgu działa od 1987 roku. Twórcą ośrodka, zajmującego się problemami komunistycznego terroru i oporu przeciwko totalitaryzmowi, był więzień polityczny z lat 60. Weniamin Joffe.
Na terytorium Federacji Rosyjskiej usytuowane są dwa polskie cmentarze wojenne – w Katyniu koło Smoleńska i w Miednoje koło Tweru. Spoczywają tam prochy polskich jeńców wojennych rozstrzelanych wiosną 1940 roku przez NKWD z rozkazu Józefa Stalina.
Polskie groby z okresu II wojny światowej znajdują się również w innych częściach Rosji – gdzie po 17 września 1939 roku wywieziono do najdalszych zakątków Związku Sowieckiego ponad 1 mln deportowanych Polaków. Polskie mogiły rozrzucone są m.in. po obwodzie archangielskim, Republice Komi, obwodzie wołogodzkim, Karelii, obwodzie swierdłowskim, Kraju Permskim, obwodzie kostromskim, Kraju Krasnojarskim, obwodzie irkuckim, Kraju Ałtajskim i obwodzie orenburskim.
W obwodzie archangielskim jest ponad 100 cmentarzy polskich zesłańców. Niektóre to kilka grobów, inne – kilkadziesiąt. Wiele jest też takich, na których spoczywa ponad 100 osób.
Na Syberii zachowały się również polskie cmentarze z przełomu XIX i XX wieku, m.in. w Wierszynie (w obwodzie irkuckim), Wilence, Kanoku i Alaksandrówce (w Kraju Krasnojarskim), Biełostoku (w obwodzie tomskim) oraz Despotzenowce, Botwino i Hryniewiczach (w obwodzie omskim) oraz polskie mogiły na nekropoliach prawosławnych. Najwięcej – na Cmentarzu Troickim w Krasnojarsku. Polskie groby z przełomu XIX i XX wieku znajdują się też m.in. na cmentarzach w Tobolsku, Ufie, Permie i Minusińsku.
Krezy24.pl/dzieje.pl
2 komentarzy
sorbi
26 listopada 2014 o 15:06NIech zrozumieją moskwiczanie,dlaczego Polacy nienawidzą Sowiwtów, komunistów i całej reszty -również we współczesnym wydaniu Putina.
AntyPutler
13 maja 2015 o 15:14Rosja to nieludzka ziemia, przesiąknięta krwią polskich patriotów, najwartościowszej tkanki naszego narodu. Taka wystawa powinna objechać cała Polskę, bo wielu młodych (pożytecznych idiotów jak mawiał o takich Lenin) Polaków nie zna historii i wierzy w jakąś wydumaną przyjaźń narodów słowiańskich, której nigdy nie było i nie będzie ! Jak świat światem, nigdy nie był Rusek dla Polaka bratem. To właśnie przede wszystkim Rosjanie są winni wymordowania przeszło 1,5 miliona naszych najlepszych obywateli. Zawsze dybali na naszą wolność i niezależność, na nasze ziemie i naszą wolność, którą wiele razy przez nich traciliśmy, więc niech się Rosjanie nie dziwią,że z całego serca życzę im, żeby ich państwo, naród spotkało ze strony ich sąsiadów to, co nas spotkało z ich strony. Mam nadzieję, że spełni się powiedzenie: „kto mieczem wojuje, od miecza ginie”. Na pohybel putlerowskiej Rosji !!!