W Kabardyno-Bałkarii wybuchły zamieszki między grupami etnicznymi z powodu bitwy stoczonej w XVIII wieku.
Rozruchy rozpoczęły się 18 września wiecami, blokadą dróg i strzelaniną w miejscowości Kendelen w Kabardyno-Bałkarii. Mieszkańcy narodowości bałkarskiej odmówili przepuszczenia przez wieś marszu kabardyńców, którzy udawali się z uroczystą procesja na szczyt góry Kanżał, aby uczcić rocznicę bitwy z 1708 roku.
Podobne zamieszki miały miejsce w roku 2008, w okrągłą rocznicę tamtego wydarzenia.
Bitwa kanżalska była starciem kabardyńców z wojskami osmańskich Turków i krymskich Tatarów. Czerkiesi (grupa narodów w skład której wchodzą kabardyńcy) zdołali obronić swoją niepodległość i jest to najważniejsza data w ich historii.
Natomiast według Bałkarów bitwa ta wcale się nie odbyła. Na ten „historyczny” konflikt sprzed trzystu lat nakładają się nowsze porachunki z lat 40, kiedy to Stalin deportował mieszkańców Kendelen, a kabardyńscy sąsiedzi zagarnęli ich ziemie.
Konflikt zdołał wyjść poza opłotki wsi i rozlał się po okolicy. Na miejscu pojawiły się oddziały Gwardii Rosyjskiej wyposażonej w transportery opancerzone i OMON. Doszło do starć z użyciem oddziałów zwartych i granatów gazowych.
Adam Bukowski
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!