Chleb litewski
Chleb litewski różni się nieco niż pieczywo, które na co dzień jada większość z nas. Przygotowuje się go z dodatkiem mąki żytniej, miodu, ale przede wszystkim ze słodem żytnim oraz jęczmiennym. To wypiek dla trochę bardziej wprawionych piekarzy, ale także osób odznaczających się cierpliwością. Tak czy siak, warto spróbować go przyrządzić, bo jest naprawdę pyszny! Jak zrobić chleb litewski samodzielnie?
Do przygotowania chleba żytniego potrzebny jest aktywny zakwas oraz słód żytni i opcjonalnie słód jęczmienny barwiący (nadaje on piękny ciemny kolor chlebowi). Gdzie kupić słód? Najprościej zamówić go w sklepie internetowym. Jeśli chcecie kupić go stacjonarnie, poszukajcie w dobrze zaopatrzonych hipermarketach (najlepiej w dziale z żywnością ekologiczną lub asortymentem piekarskim) lub w sklepie z żywnością ekologiczną.
Chleb litewski – przepis
Składniki:
Na zaczyn:
- 200 g mąki razowej,
- 200 g aktywnego zakwasu żytniego,
- 100 g wody.
Na ciasto:
- 120 g mąki pszennej chlebowej,
- 100 g mąki żytniej razowej,
- 100 g ciepłej wody,
- 1 łyżka słodu żytniego ciemnego,
- 1 łyżeczka słodu jęczmiennego barwiącego (opcjonalnie),
- 2 pełne łyżki naturalnego miodu (doskonale sprawdza się miód gryczany),
- 1 łyżka cukru,
- 1 łyżka soli,
- 2 łyżki kminku.
Chleb litewski – sposób przygotowania
Wieczorem, w dniu poprzedzającym pieczenie chleba, przygotowujemy zaczyn: 200 g mąki żytniej i 200 g zakwasu dokładnie mieszamy ze 100 g wody. Umieszczamy w sporej misce, przykrywamy szczelnie folią spożywczą i odstawiamy. Trzymamy w temperaturze pokojowej.
Następnego dnia w misce mieszamy mąkę pszenną oraz mąkę żytnią. Kminek rozcieramy w moździerzu, dodajemy do mąki, wsypujemy również sól, cukier, słód żytni oraz ewentualnie słód jęczmienny. Suche składniki mieszamy.
Do zakwasu wlewamy ciepłą (ale nie gorącą!) wodę oraz miód i mieszamy. Następnie dodajemy do suchych składników i łączymy, aby powstało gęste ciasto. Keksówkę wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy do niej ciasto chlebowe. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 2–3 godziny. Gdy podrośnie do brzegów formy (ciasto należy obserwować, ponieważ dodatek słodu przyspiesza wyrastanie), rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni ℃ (lub ok. 250 stopni ℃, jeśli piekarnik ma taką moc) i wkładamy chleb. Pieczemy go przez 15 minut w wysokiej temperaturze, a następnie zmniejszamy ją do 200 stopni ℃ i pieczemy jeszcze przez 30 minut. Po upieczeniu chleb studzimy, owijamy czystą bawełnianą ściereczką, zabezpieczamy folią i odstawiamy na co najmniej 12 godzin. Dodatek słodu sprawia, że chleb litewski długo pozostaje świeży – najlepiej smakuje na drugi, a nawet trzeci dzień po upieczeniu. Jego wyjątkowy, pełen aromatu smak sprawia, że jest doskonały zarówno do kanapek lub przegryzania różnych dań, jak również po prostu z masłem i solą.
RES na podst. haps.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!