Rząd chiński zadeklarował, że przekaże 20 mln dolarów na projekt badawczy. To środowisko naukowe ma wskazać, na co zostaną przekazane pieniądze.
Przebywający od kilku dni w Chińskiej Republice Ludowej wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin spotkał się z przedstawicielką rządu chińskiego, wicepremier Chin Liu Yandong, aby porozmawiać o zacieśnieniu polsko-chińskiej współpracy w obszarze nauki i gospodarki.
– Pani wicepremier powiedziała, że po wizycie prezydenta Xi Jinpinga w Warszawie rząd chiński podjął decyzję o wyasygnowaniu 20 mln dolarów na wspólny polsko-chiński projekt naukowy. Do środowiska naukowego będzie należało wskazanie obszaru badawczego. Zasugerowałem, że naturalne byłyby dwa sektory. Pierwszy to badania kosmiczne. Strona chińska ma w nich duże osiągnięcia, a my chcemy rozwijać badania nad kosmosem i przemysł kosmiczny – stwierdził szef resortu nauki.
Chiny z kolei mogłyby skorzystać na wiedzy polskich specjalistów w zakresie górnictwa: – Zarówno dla Chin, jak i dla Polski węgiel jest podstawowym źródłem energii. Dorobek polskich uczonych, jeśli chodzi na przykład o nowoczesne techniki spalania węgla, jest w świecie wysoko ceniony – powiedział wicepremier.
Dodał, że po powrocie do Warszawy będzie chciał doprowadzić do szybkiej finalizacji tych rozmów: – Zgodnie z umową o strategicznym partnerstwie i porozumieniem o współpracy naukowej, instytucją odpowiedzialną za współpracę po stronie polskiej, będzie NCBR – zaznaczył.
Jarosław Gowin zauważył, że dotychczas polsko-chińskie projekty badawcze były w powijakach, a polskie uczelnie interesowały się Chinami jedynie pod kątem rekrutowania chińskich studentów.
– Od strony chińskiej na pewno przełomowe znaczenie ma stanowisko prezydenta Xi Jinpinga, ponieważ uczelnie chińskie nastawione są na realizację programów rządowych. Jestem przekonany, że teraz w ramach tego wspólnego projektu możemy zrealizować nie jeden projekt badawczy, ale kilka – powiedział premier Gowin.
Zadeklarował również, że na najbliższym posiedzeniu konferencji rexiktorów akademickich szkół polskich będzie podkreślał szansę, jaką dla polskiej nauki jest nawiązanie współpracy z chińskimi naukowcami.
Wicepremier w Pekinie wziął udział spotkaniu z władzami Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych (CAST) i zwiedził ośrodek. CAST w 1970 r. umieściła w przestrzeni okołoziemskiej pierwszego sztucznego satelitę chińskiej produkcji Dong Fang Hong.
Kresy24.pl/nauka.gov.pl
3 komentarzy
amtrak
14 października 2016 o 17:31,,,chinczycy maja kase , zle szkoly , bardzo duzo studentow z chin w US ,, szkoly srednie , college ,,, sa bardzo grzeczni ,,, mili ,, ale wykradaja tajemnice tutaj
PolakNieTroll
15 października 2016 o 02:34Tak, czy inaczej Chiny są naturalnym sprzymierzeńcem Polski przeciw Mordorowi.
JURIJ RUSKI BANDYTA
17 października 2016 o 16:06ZACZĘŁO SIĘ MIAŻDŻENIE KREMLA JAK PLUSKWY… })