Brytyjczycy od początku wiedzieli o zbrodni popełnionej przez sowietów na polskich oficerach w Katyniu, ale konsekwentnie to ukrywali – wynika z dokumentów udostępnionych 2 kwietnia przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Dokumety pochodzą z lat 1942-1980 i częściowo były już znane historykom.Ministerstwo Spraw Zagranicznych udostępnia przechowywane w brytyjskich Archiwum Narodowym dokumenty z lat 1942–1980, które ilustrują politykę Wielkiej Brytanii w sprawie zbrodni katyńskiej.
Zdecydowana większość materiałów to archiwalia ukazujące działania brytyjskich urzędów: War Office, Foreign (a następnie Foregin and Commonwelth) Office, Cabinet Office, Government Communications Headquarters, Special Operations Executive, Prime Minister’s Office oraz Lord Chancellor’s Office. Poza dokumentami brytyjskimi w upublicznianym zbiorze znajdują się również polskie i amerykańskie noty, pisma czy memoranda, które były kierowane do władz brytyjskich. Dodatkowo udostępnione zostały materiały niemieckie z okresu II wojny światowej (przechwycone przez wywiad brytyjski lub przejęte przez Brytyjczyków po zakończeniu działań zbrojnych w 1945 r.).
Prezentowane dokumenty były w minionych latach stopniowo odtajniane i udostępniane badaczom i historykom. Materiały wytworzone w czasie wojny zostały odtajnione już w latach 70. i od tego momentu brytyjskie Archiwum Narodowe stale upublicznia kolejne kolekcje dokumentów „katyńskich”, a ostanie odtajnienie miało miejsce 31 grudnia 2014 roku, kiedy to udostępniono materiały z 1980 i 1981 roku.
Jak czytamy na stronie MSZ, opublikowany zbiór, można podzielić na trzy chronologiczne grupy. Pierwsza z nich ukazuje działania brytyjskie w czasie wojny i w okresie tuż po jej zakończeniu. Druga część to materiały z lat 50., które ilustrują stanowisko Wielkiej Brytanii wobec tzw. komitetu Maddena, który został powołany przez Kongres USA w celu wyjaśnienia zbrodni katyńskiej. Z kolei trzecią grupę stanowią materiały z lat 70. dotyczące działań Foreign Office wobec inicjatywy budowy w Londynie pomnika upamiętniającego zamordowanych oficerów.
Część prezentowanych materiałów (zwłaszcza z okresu II wojny światowej) była już publikowana i wykorzystywana przez historyków. Inaczej sytuacja wygląda w odniesieniu do dokumentów z lat 50. i 70., które były jak dotąd bardzo rzadko wykorzystywane, a część z nich pozostawała dotychczas nieznana. MSZ upublicznia również materiały wcześniej publikowane, tak aby prezentowany zbiór w możliwie pełny sposób odzwierciedlał działania brytyjskie w sprawie zbrodni katyńskiej. Ponadto niektóre materiały ukazywały się w niszowych, trudno dziś dostępnych wydawnictwach – umieszczenie w ich na stronach internetowych ministerstwa sprawi, że będą one łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych czytelników.
Poza samymi dokumentami w galerii umieszczone zostały także fotografie ukazujące m.in. odsłonięty 18 września 1976 roku Pomnik Katyński, znajdujący się na cmentarzu Gunnersbury w Londynie.
1 komentarz
lol
8 kwietnia 2015 o 10:29Jak sądzicie? Czy lepszy jawny wróg, czy udawany przyjaciel?