Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Wydawnictwami Muza i Replika zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym dwóm książkom o bohaterach polskich zrywów powstańczych i wolnościowych: „Viva La Polonia! Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863 r.” Ewy i Bogumiła Liszewskich oraz „Bohaterowie polskich powstań narodowych” Marek Borucki.
Viva La Polonia! Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863 r.
Ewa i Bogumił Liszewscy
Poświęcenie, które złotymi literami w księdze dziejów zapisane być powinno. Na temat Powstania Styczniowego napisano bardzo wiele. Są pamiętniki, luźne wspomnienia czy też wielotomowe monografie. Rzadko jednak wspomina się tych, którzy przybyli spoza granic, niekiedy z daleka, by w imię wolności Polski rzucić wyzwanie imperium cara.
Byli wśród nich przedstawiciele wielu nacji: Włosi, Francuzi, Węgrzy, Rosjanie, Ukraińcy, Szwedzi, Niemcy, Serbowie, Chorwaci. Porzucili wygodne życie, by wspólnie z Polakami walczyć o wolność Rzeczypospolitej.
Jakie były przesłanki do tego, że aż tylu cudzoziemców wzięło udział w tym polskim zrywie? Co nimi kierowało? Dlaczego tak się narażali? Indywidualne motywy były różne, ale dla każdego nadrzędna była idea pomocy słabszym i pokrzywdzonym w boju o swoje prawa oraz wierność moralnemu nakazowi walki o wolność uciśnionego narodu.
Według historyków w powstaniu roku 1863 wzięło udział od kilkuset do kilku tysięcy cudzoziemców. Losy większości z nich nie są znane, a ich biografie trudne lub niemożliwe do odtworzenia. Czas brutalnej walki nie sprzyjał pamiętnikarstwu, a historia przechowała pamięć o niewielu. Ogromna większość pozostanie na zawsze anonimowa. Niniejsza książka przypomina wspaniałych, ofiarnych żołnierzy, którzy swą krwią zrosili pola bitew i miejsca straceń, a o których zachowała się choćby garść informacji.
Ochotnicy z innych krajów odegrali w Powstaniu Styczniowym rolę ogromną. Oto portrety najbardziej zaangażowanych, którzy żadną miarą nie powinni popaść w zapomnienie.
Bohaterowie polskich powstań narodowych
Marek Borucki
Wielka i szanowana w Europie Rzeczpospolita przestała istnieć w końcu XVIII wieku. Znikła w dramatycznych okolicznościach. Naród utracił niepodległość, ale przecież nigdy się z tym nie pogodził. Dążenie do suwerenności i walka z tyranią zaborców stały się narodową cechą Polaków. Etapami walki o wolność były powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe, krakowskie, styczniowe, wielkopolskie, śląskie i warszawskie.
Książka Marka Boruckiego, historyka, opowiada właśnie o tych narodowych zrywach, a zwłaszcza o ich uczestnikach, przywódcach. O powstańcach, którzy nie szczędzili zdrowia i życia, nawet gdy szanse na zwycięstwo były niewielkie. Co istotne, autor ukazuje ducha walki Polaków, zaangażowanie i wiarę w zwycięstwo, a nie rozpacz i zwątpienie.
Wśród opisanych bohaterów są główni przywódcy powstań, między innymi: Tadeusz Kościuszko, Piotr Wysocki, Edward Dembowski, Józef Piłsudski, Józef Dowbor-Muśnicki, Wojciech Korfanty. Jednak prawdziwym atutem publikacji są nakreślone portrety mało znanych, a często w ogóle zapomnianych bohaterów, takich jak: architekt i literat Rafał Krajewski, rotmistrz Adam Remigiusz Grocholski, Anna Pustowójtówna – adiutant samego Mariana Langiewicza, czy Stefania Aluchna – kierowniczka szyfrantek podczas powstania warszawskiego.
Pytania konkursowe dla Viva La Polonia! Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863 r.:
Jak nazywała kobieta-ochotniczka, walcząca u boku Polaków?
Pytania konkursowe dla Bohaterowie polskich powstań narodowych:
Który z przywódców Powstania Styczniowego urodził się na Wołyniu?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem: ko*****@kr*****.pl do 17 lutego 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Viva La Polonia! lub Bohaterowie polskich powstań). Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po trzy egzemplarze książek „Viva La Polonia! Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863 r.” i „Bohaterowie polskich powstań narodowych”.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe wydawnictw Muza i Replika.
1 komentarz
Feliks Koperski
17 lutego 2019 o 17:17Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były po trzy egzemplarze książek o bohaterach polskich zrywów powstańczych i wolnościowych: „Viva La Polonia! Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863 r.” Ewy i Bogumiła Liszewskich oraz „Bohaterowie polskich powstań narodowych” Marka Boruckiego.
Pytania konkursowe dla Viva La Polonia! Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863 r.:
Jak nazywała kobieta-ochotniczka, walcząca u boku Polaków?
Marie-Antoinette Lix (1839-1909) była bohaterką Powstania Styczniowego. Ta francuska guwernantka zatrudniona przez miejscową rodzinę szlachecką, działała jako kurier po stronie powstańczej.
Pytania konkursowe dla Bohaterowie polskich powstań narodowych:
Który z przywódców Powstania Styczniowego urodził się na Wołyniu?
Wśród przywódców powstania i dowódców partii powstańczych urodzonymi na Wołyniu byli Tadeusz Edmund Dominik Różycki (Agatówka na Wołyniu), Józef Tretiak (Małe Biskupice, obecnie Panasiw
ka) czy Zygmunt Erazm Gaspar Józef Sierakowski, pseudonim „Dołęga” (Lisów koło Maniewicz).
Laureatami konkursu Viva La Polonia! Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym 1863 r. zostali:
Dariusz P.
Norbert W.
Jerzy L.
Laureatami konkursu Bohaterowie polskich powstań narodowych:
Barbara T.
Krystyna S.
Ernest A.
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.