Wiadomo, że w latach 1863–1864 na placu Łukiskim stracono 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. Na Górze Zamkowej znaleziono dotychczas szczątki 17 z nich.
Jako pierwszy 22 maja 1863 r. (wg starego stylu) śmierć poniósł ks. Stanisław Iszora, Zygmunt Sierakowski stracony został 15 czerwca 1863 roku, na Konstantym Kalinowskim – jako ostatnim z tej grupy – wyrok wykonano 10 marca 1864 roku.
Spośród 17 znalezionych dotychczas szczątków wstępnie udało się ustalić tożsamość 13. Ostateczna identyfikacja miałaby nastąpić po znalezieniu szczątków pozostałych 4 powstańców oraz przeprowadzeniu dodatkowych badań, w tym – genetycznych.
Faktycznie nie ma wątpliwości co do tożsamości Zygmunta Sierakowskiego.
„Prawdopodobieństwo, by znaleziona została inna osoba z obrączką z wygrawerowanymi imionami Zygmunt i Apolonia oraz datą ślubu 1862 i która poniosłaby śmierć przez powieszenie i została pogrzebana na Górze Zamkowej jest znikomo małe” – mówił antropolog, profesor Wydziału Medycyny Uniwersytetu Wileńskiego, prorektor tej uczelni Rimantas Jankauskas podczas zorganizowanego 13 kwietnia br. przez Litewskie Muzeum Narodowe wykładu „Badania i identyfikacja znalezionych na Górze Zamkowej szczątków powstańców”, który był finałowym w cyklu wieczorów historycznych poświęconych powstańcom styczniowym.
Tożsamość innego z przywódców powstania – Konstantego Kalinowskiego – jak na razie nie została ustalona do końca. „Mamy »realnego kandydata«, nie możemy jednak w stu procentach powiedzieć, że są to szczątki Konstantego Kalinowskiego. Potrzebne są badania genetyczne. Ustaliliśmy wstępnie tożsamość w oparciu o porównanie zdjęcia rentgenowskiego czaszki z zachowanymi zdjęciami Kalinowskiego” – powiedział wtedy prof. R. Jankauskas.
Już w czerwcu br. ruszą poszukiwania nieodnalezionych dotychczas czterech spośród 21 powstańców styczniowych straconych na placu Łukiskim w Wilnie.
Wersja o tym, że na Górze Zamkowej pochowano powstańców styczniowych, jeszcze w 1904 roku została wysunięta w „Przewodniku po Wilnie” autorstwa Władysław Zahorskiego. Autor przewodnika napisał, że na terenie Góry Zamkowej jest pochowany Zygmunt Sierakowski, przywódca powstania, ale też ksiądz Stanisław Iszora i Bolesław Kołyszko.
W roku 1917 został nawet wzniesiony krzyż dla upamiętnienia Iszory i Sierakowskiego, który został zniesiony przez władze niemieckie jeszcze tego samego dnia.
Kolejne szczątki powstańców styczniowych wydobyte na Górze Giedymina
Kresy24.pl/wilnoteka.lt/ba
3 komentarzy
Tomek
16 maja 2018 o 16:30I nikt jeszcze nie wysunął propozycji tablicy w językach, litewskim, polskim i białoruskim (ewentualnie jeszcze ukraińskim)?
Jan
18 maja 2018 o 10:18Tak, doczekasz się tablicy po polsku, co najwyżej litewski i białoruski.
Kriss
22 listopada 2019 o 13:09To nie jest „bohater Białorusi” tylko „bohater całej Rzeczypospolitej!