Wspólny szlak pielgrzymkowy poprowadził uczestników pielgrzymki do słynnego meczetu Umajjadow , niegdyś wielkiej Bazyliki św.Jana Chrzciciela , gdzie w relikwiarzu – kaplicy spoczywają relikwie czaszki Świętego. Muzułmanie czczą św. Jana Chrzciciela jako proroka poprzedzającego Isse (Jezusa). Przed zabytkowym relikwiarzem – kaplicą i dziś modlą się wspólnie zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie… – pisze Barbara Anna Hajjar w kolejnym odcinku swojego cyklu esejów i reportaży z podróży po Syrii.
Pierwsza część „Blisko Damaszku” tutaj.
30 czerwca 2008 roku odbyła się zakrojona na szeroką skalę wspólna pielgrzymka (arab.musira, hadż) śladami św. Pawła Apostoła po Damaszku z udziałem chrześcijan i muzułmanów. Odwiedzono w najstarszej części miasta siedziby trzech patriarchatów chrześcijańskich. Złożono wizytę w Domu Ananiasza, gdzie Szaweł z Tarsu przyjął Chrzest z rąk pierwszego biskupa damasceńskiej wspólnoty chrześcijańskiej, później męczennika za wiarę – św.Ananiasza. Następnie uczestnicy musiry odwiedzili Kościół na Murze, w pobliżu którego św.Paweł ratował się przed prześladowaniami ucieczka w koszu przez mur damasceński.
Wspólny szlak pielgrzymkowy poprowadził uczestników pielgrzymki do słynnego meczetu Umajjadow , niegdyś wielkiej Bazylki św.Jana Chrzciciela , gdzie w relikwiarzu – kaplicy spoczywają relikwie czaszki Świętego. Muzułmanie czczą św. Jana Chrzciciela jako proroka poprzedzającego Isse (Jezusa). Przed zabytkowym relikwiarzem – kaplicą i dziś modlą się wspólnie zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie…
Relikwie czaszki Świętego Jana Chrzciciela według tradycji spoczywają w kaplicy-relikwiarzu w złotej szkatule. Na południowym, ozdobionym spatynowanymi rzeźbami i fryzami kamiennymi portalem zamurowanego dziś wejścia – jeszcze czytelna inskrypcja grecka, chrześcijańska… Szczególne wrażenie na pielgrzymie chrześcijańskim wywierają utrwalone przed wiekami słowa:
TWOJE KRÓLESTWO CHRYSTE JEST WIECZNYM KRÓLESTWEM, A TWOJE PANOWANIE TRWA Z POKOLENIA NA POKOLENIE.
Słowa te świadczą do naszych dni o historii meczetu Umajjadow i są jakże bolesnym wspomnieniem historii chrześcijaństwa na tej ziemi…
Z okazji ROKU PAWŁOWEGO Kościół grekomelechicki pod przewodnictwem Grzegorza III Lahama – patriarchy Antiochii i Wschodu dla tegoż obrządku – przygotował specjalny program obchodów. Najważniejszym wydarzeniem z tej okazji stało się podjęcie decyzji o budowie nowego kościoła św.Pawła pod Damaszkiem. Przedstawiono bogaty program wielu konferencji, spotkań, odczytów, debat naukowych dotyczących Apostoła.
Podjęto organizację wystawy ikon poświęconych św. Pawłowi, a zebranych z całego świata chrześcijańskiego. Zorganizowano koncerty dawnej muzyki religijnej ,które mają się odbywać na Starym Mieście w Damaszku, w zabytkowym pałacu Azmi. Do programu obchodów Roku Pawłowego włączono również pielgrzymki do zabytkowych świętych miejsc chrześcijańskich i muzułmańskich. Wśród chrześcijańskich miejsc to aramejska Maalula, gdzie mieszkańcy do naszych dni używają języka aramejskiego wyniesionego z domu już od kołyski. Języka , którym posługiwał się i nauczał Jezus Chrystus w swej ziemskiej ojczyźnie . Przewidziano również pielgrzymkę do wielkiego Centrum Maryjnego Syrii i całego Bliskiego Wschodu jakim jest cudowna Saidnaya ze wzruszającym sankturium Panny Maryi – Shaghura.
Tak było w roku 2008…i pozostało tylko pięknym , wzruszającym wspomnieniem… Porozumienie, braterstwo , dialog … we wszystko to bardzo wierzyliśmy…. i pracowaliśmy intensywnie nad tym… Już Papież Polak św. Jan Paweł II w swej pamiętnej, aż czterodniowej pielgrzymce do Syrii w roku 2001 zapoczątkował długo oczekiwany dialog…
A potem nadszedł krwawy rok 2011, bestialska krwawa wojna, prześladowanie i wyuzdane widowiskowe mordowanie
chrześcijan …I wojna…wojna, którą trwa do naszych dni i nic nie zapowiada jej końca… od dziewięciu już długich tragicznych lat…
Barbara Anna Hajjar
Tartus, sierpień 2019
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!