W Sejmie RP została otwarta wystawa fotograficzna pod tytułem «Bieżeństwo (uchodźstwo) 1915. Wspólna historia», poświęcona zapomnianej historii masowej ucieczki ludności Podlasia przed nadchodzącą armia niemiecką podczas I wojny światowej. Było to pierwsze tak masowe uchodźstwo w czasach nowożytnych.
Z terenów zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego, głównie grodzieńskiej i brzeskiej w głąb Rosji ruszyły miliony ludzi (od 3 do 6 mln.) Uciekali ze strachu przed okrucieństwem, często wyimaginowanym, zbliżającej się armii niemieckiej, która latem 1915 roku przerwała linię niemiecko-rosyjskiego frontu w okolicach Warszawy i posuwała się na wschód.
Armia rosyjska przyjmując taktykę spalonej ziemi, wypędziła ludność a majątek przejęła lub zniszczyła. Apogeum bieżeństwa przypada na okres od wiosny do jesieni 1915 roku. Miliony mieszkańców zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w panice i chaosie ruszają w głąb kraju. Droga trwa wiele miesięcy i pochłania mnóstwo ofiar, z bieżeństwa nie wróciło około 30-40 procent ludzi, część z nich umarła, część wybrała życie w Rosji
Ten dramatyczny czas, który pochłonął mnóstwo ofiar został przedstawiony na wystawie, przybliżającej trzy etapy exodusu – podróż tam, pobyt w Rosji i powrót. To niezwykle ważne wydarzenie, które rozpołowiło ich świat na ten przed i po bieżeństwie, zostało pokazane na około 130 fotografiach.
Wystawa skomponowana z archiwalnych zdjęć i dokumentów pochodzących z lat 1909-1923, pokazuje przyczyny, przebieg oraz skutki masowej ewakuacji ludności Podlasia zarządzanego przez władze carskie, przed nadchodzącą armią niemiecką podczas I wojny światowej, latem i wczesną jesienią 1915 roku.
Projekt zrealizowany przy współpracy z Białoruskim Muzeum Narodowym Historii i Kultury, muzeum krajoznawczym w Baranowiczach i Słonimiu, Kobryńskim Muzeum Wojskowo-Historycznym im. A.Suworowa, Wydawnictwem Egzarchatu Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej. Wystawę zorganizowała Fundacja Księcia Konstantego Ostrogskiego przy wsparciu Ambasady Republiki Białoruś w Polsce.
Czytelnikom zainteresowanych tematem, gorąco polecamy stronę biezenstwo.pl
Kresy24.pl/radio.bialystok.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!