Izba Reprezentantów Republiki Białoruś ratyfikowała umowę z UE o uproszczeniu reżimu wizowego. Teraz tylko od Parlamentu Europejskiego zależy, kiedy dokument, przewidujący min. obniżenie o połowę ceny za wizę Schengen wejdzie w życie.
Jeśli posłowie europejscy ratyfikują dokument w tym miesiącu, wiza za 35 euro, a nie jak dotąd za 60 euro będzie dostępna dla obywateli Białorusi od 1 czerwca.
Ale już teraz władze Białorusi liczą, że w perspektywie średniookresowej pojawi się kwestia bezwizowego wjazdu Białorusinów do krajów strefy Schengen, wynika ze słów wiceministra spraw zagranicznych RB Olega Krawczenko, który 2 kwietnia odpowiadał na pytania członków Rady Republiki.
Białoruscy parlamentarzyści pytali wiceszefa resortu dyplomacji o perspektywy stosunków między Białorusią a UE. „Na agendzie mamy rozpoczęcie negocjacji w sprawie zawarcia umowy o partnerstwie i współpracy oraz zakończenie negocjacji w sprawie przystąpienia Białorusi do WTO. W perspektywie średnioterminowej zaś, pojawi się pytanie o bezwizowy wjazd Białorusinów do krajów strefy Schengen” – powiedział wiceminister.
Przypomniał, że Białoruś już znacznie uprościła warunki do podróżowania dla obywateli dla krajów europejskich i nie tylko.
„To była nasza jednostronna decyzja, nie oznacza, że oczekujemy podjęcia tej samej decyzji w odpowiedzi. Ale dziś mówimy o uproszczeniu uzyskania wiz Schengen, a w przyszłości będziemy mówić o ich odwołaniu”- powiedział wiceminister Krawczenko.
W ramach uproszczonego systemu wizowego wiza Schengen dla Białorusinów potanieje do 35 euro.
Ponadto Białorusinom łatwiej będzie uzyskać wizę wielokrotnego wjazdu ważną przez ponad rok.
Białoruś również obniży koszt wizy do 35 euro, a długość pobytu na jej terytorium wydłuży się z 90 do 180 dni.
Przypomnijmy, że obywatele UE mogą przyjechać na Białoruś i pozostać tam 30-dni bez obowiązku posiadania wizy. Warunkiem jest wjazd do kraju przez lotnisko międzynarodowe w Mińsku.
Na Białoruś bez wizy można też wjechać przez dwa regionalne porty lotnicze i przejścia graniczne na granicy lądowej z Litwą i Polską, ale w tym wypadku pozostać można przez 15 dni. Co ważne, swobodne przemieszczanie po kraju nie jest możliwe, bo program obejmuje tylko strefę turystyczno – rekreacyjną „Brześć – Grodno”, w tym słynne zabytki i największe miasta na zachodzie Białorusi.
oprac.ba na podst. belarus.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!