Subskrybowanie tak zwanych „ekstremistycznych kanałów” w komunikatorze Telegram będzie na Białorusi karane.
Jak zauważa portal reform.by, uchwała Rady Ministrów nr 575 „W sprawie środków zwalczania ekstremizmu i rehabilitacji nazizmu” rozwiązuje ręce MSWiA w stosowaniu represji wobec użytkowników komunikatorów i portali społecznościowych, pozostających w opozycji do obecnego rządu.
Rozpoczęcie nowej kampanii represyjne ogłosił Wiaczesław Orłowski, szef Głównej Dyrekcji do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją (GUBOBiK). Zapowiedział, że założyciele, organizatorzy i uczestnicy „formacji ekstremistycznych” (za jakich władza uznaje subskrybentów Telegramu) zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej na podstawie art. 361-1 kodeksu karnego.
„Dokument inicjuje pracę organów ścigania w celu prawnego uznania grup obywateli angażujących się w działalność ekstremistyczną, w tym korzystających z komunikatorów internetowych i sieci społecznościowych, za grupy ekstremistyczne” – powiedział Orłowski.
Zwrócił uwagę, że jest to nowa runda represji, ponieważ nowelizacja przewiduje uznawanie grup obywateli za formacje ekstremistyczne nie na podstawie decyzji sądu, jak to miało miejsce wcześniej, lecz na podstawie decyzji MSW lub KGB. Co ważne, grozi za to odpowiedzialność karna.
„Wspomniany dekret reguluje procedurę uznawania za formacje ekstremistyczne tych obywateli, którzy zjednoczyli się za pomocą różnych środków, w tym z wykorzystaniem zasobów internetowych, w celu tworzenia materiałów ekstremistycznych, ich popularyzacji i dystrybucji, a także prowadzenia innych działań mających na celu spowodowanie szkody dla bezpieczeństwa narodowego” – powiedział.
Jak powiedział przedstawiciel GUBOPIK, zakończono proces deanonimizacji administratorów i najbardziej aktywnych subskrybentów ekstremistycznych kanałów i czatów w Telegramie, oraz szczegółowo przeanalizowano wiadomości zamieszczane w sieci, które „zachęcają do działalności ekstremistycznej”.
Orłowski powiedział, że praca nad pociągnięciem do odpowiedzialności karnej uczestników grup ekstremistycznych będzie prowadzona punkt po punkcie, z uwzględnieniem roli każdego uczestnika, na podstawie zebranych dowodów.
14 października opublikowano decyzję Rady Ministrów nr 575 z dnia 12 października „W sprawie środków zwalczania ekstremizmu i rehabilitacji nazizmu”.
Na czele komisji, która będzie zwalczać „ektremistów” stanie Lilia Ananicz, wiceprzewodnicząca Komisji Praw Człowieka, Stosunków Narodowych i Mediów w Izbie Reprezentantów.
Dziś powiedziała, że subskrybowanie kanałów telegramu uznanych za ekstremistyczne będzie uznawane za przestępstwo. Wczoraj autorzy kanału telegramowego GUBOP napisali, że abonenci kanału zostaną uznani za uczestników grup ekstremistycznych na podstawie artykułu 361-1 Kodeksu Karnego „Stworzenie lub udział w grupie ekstremistycznej”. Powołali się na uchwałę Rady Ministrów nr 575.
oprac. ba za reform.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!