Białoruski ustawodawca zapowiada wprowadzenie korekty w przepisach dotyczących „efektywnego funkcjonowania państwowej organizacji wojskowej”.
W nowelizacji przygotowanej przez resort obrony przewiduje się min. zakaz wyjazdu z kraju dla poborowych, uchylających się od wojska. Jest też zapis, że o odroczenie od służby wojskowej w celu kontynuowania edukacji na Białorusi, będzie można ubiegać się tylko jeden raz.
Dziś Izba Reprezentantów rozważa je w pierwszym czytaniu, poinformowała agencja BelTA. zaprezentuje go osobiście minister Rawkow. Projekt nie był konsultowany ze społeczeństwem.
Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie ograniczenia wyjazdu z Białorusi dla rezerwistów, którzy nie stawią się w wyznaczone miejsca w celu odbycia ćwiczeń, uchylają się od służby w rezerwie, lub nie wykonują wojskowych obowiązków rejestracyjnych.
Nowelizacja przyznaje szersze kompetencje komisjom poborowym i komisarzom wojskowym do decydowania o losie tych mężczyzn (do 27 roku życia), którzy nie odbyli służby wojskowej, nie są zarejestrowani jako rezerwiści, i nie mają podstaw prawnych by uchylać się od obowiązków wobec armii.
Igor Martynow, członek stałej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego „izby reprezentantów” wyjaśnia, że zakaz wyjazdu zacząłby obowiązywać w przypadku, „jeśli obywatel zostałby w sposób należyty poinformowany o konieczności pojawienia się w komisji poborowej, ale nie przybył bez uzasadnionego powodu”.
– Decyzja o zakazie wyjazdu z kraju zostanie doręczona uchylającemu się od służby wojskowej do rąk własnych – dodaje deputowany, a po ukończenie przez niego 27 roku życia zostanie automatycznie wygaszona.
Projekt nowelizacji ustawy zakłada również, że o odroczenie od służby wojskowej w celu zdobycia wykształcenia na poziomie szkoły średniej lub wyższej I stopnia na Białorusi, będzie można ubiegać się tylko jeden raz. Na dalszą edukację – na studiach magisterskich, podyplomowych czy doktoranckich, odroczenie nie przysługuje.
Oznacza to, że jeśli student skorzystał już z odroczenia, to na czas odbywania obowiązkowej służby wojskowej, będzie musiał wystąpić o urlop akademicki. Wyjątek uczyniono wobec tych studentów, których na zagraniczne stypendia skierowało państwo.
– Po otrzymaniu, na przykład, specjalistycznego wykształcenia średniego, młody mężczyzna będzie mógł zapisać się na studia, pouczyć siędo czasu powołania (listopad), a następnie wziąć urlop akademicki na czas służby w wojsku. W takim przypadku miejsce na uniwersytecie dla niego będzie zachowane (…) W przyszłości, aby zdobyć wyższe wykształcenie, będziesz musiał odsłużyć w wojsku. Ale nikt nie pozbawia nikogo prawa do nauki”, wyjaśnia deputowany Martynow.
Karą za uchylanie się od wypełniania obowiązku wobec ojczyzny ma być zakaz zatrudniania na państwowych posadach, a także w organach bezpieczeństwa, i innych służbach mundurowych.
kab
1 komentarz
Alenna
6 marca 2020 o 14:34Słowiańska dzicz i zniewolenie człowieka. Ciąg dalszy.