Rewolucyjna przeszłość tego święta białoruskim kobietom nie przeszkadza. No i trudno się dziwić, wszak tego dnia dostają tyle ciepłych słów, uśmiechów, czułości, życzeń miłości, no i naręcza tulipanów.
8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet – obchodzony jest na Białorusi jako święto państwowe. Zgodnie z rozporządzeniem Aleksandra Łukaszenki jest to dzień wolny od pracy.
A jaki jest portret współczesnej Białorusinki?
Według Narodowego Komitetu Statystycznego RB, średni wiek Białorusinki wynosi 42, roku, mieszkanka miasta ma — 41 lat, wioski – 47,8. Kobiety na Białorusi stanowią większość -jest ich o 7 proc. więcej niż mężczyzn. Według statystyk, na początku 2016 roku liczba kobiet wynosiła 5,1 mln. (53,5 proc. ogółu ludności). Wśród kobiet pracujących, co trzecia posiada wyższe wykształcenie, co czwarta – średnie, 17 proc. – zawodowe. Wśród pracowników naukowych kobiety stanowią ponad 40 proc.
Ponad 70% kobiet zatrudnionych jest w sektorze usługowym. Głównie w ochronie zdrowia, edukacji, hotelarstwie i gastronomii, parają się działalnością finansową i ubezpieczeniową. Kobiety stanowią ponad połowę wśród pracowników dydaktycznych szkół wyższych i zawodowych. Udział kobiet w ogólnej liczbie nauczycieli, dyrektorów i ich zastępców wynosi 86%.
Białoruski parlament musi popracować jeszcze nad parytetem, ponieważ w jego ławach zasiada ok 30 % pań. Ponad połowa pracowników instytucji wymiaru sprawiedliwości – to również kobiety, urzędniczki stanowią 70 %, w tym, na stanowiskach kierowniczych – 54,7%.
Białorusinki zaczęły coraz później wychodzić za mąż i rodzić dzieci. Obecnie średni wiek pierwszego małżeństwa wynosi 25,6 lat (w 2010 roku było to 24 lata). Pierwsze dziecko kobieta rodzi w wieku 26 lat (24,9).
Kobiety mają zakaz wykonywania 252 rodzajów działalności, min. traktorzystki, nurka, kierowcy autobusów dalekobieżnych z ponad 14 miejscami siedzącymi, drwala, kierowcy ciężarówek i innych.
„Lista zabronionych zawodów, to jawna dyskryminacja płci – żali się koordynator projektu „Genderowy szlak” Irina Solomatina. – Nowoczesne podejście, to całkowity brak ograniczeń w takim czy innym zakładzie pracy. Nowoczesność polega na stworzeniu systemu ochrony pracy w miejscach pracy, minimalizacja ryzyka dla kobiet i mężczyzn. Ludzie powinni mieć wybór miejsca pracy. Nie mając prawa nauki czy wykonywania pracy w niektórych zawodach, kobiety w wielu przypadkach pozbawione są prawa do dobrze płatnej pracy, – mówi analityk, podkreślając, że w zawodach tradycyjnie kobiecych (zdrowie, edukacja) zarabiają znacznie mniej niż w strukturach organów ścigania.
Ale są sfery, w których to kobiety mają lepiej niż mężczyźni, na przykład; Białorusinki w żadnym wypadku nie zostaną powołane do armii, wcześniej, bo już w wieku 58 lat przechodzą na emeryturę (przed ubiegłoroczną zmianą było 55 lat). Białoruskie prawo nie pozwala wymierzyć kobiecie kary śmierci ani dożywocia. Najwyższa kara – bez względu na popełnione przestępstwo, to 25 lat. Mają więcej przywilejów wynikających z zapisów w kodeksie pracy. Prawo nie dopuszcza orzekania rozwodu z ciężarną kobietą.
Kresy24.pl
2 komentarzy
Jan
8 marca 2017 o 16:01Każdego 8 marca jestem trochę w kłopocie. Przekazuję tego dnia życzenia swojej siostruni ale dodaję, że właściwie, to te ciepłe pozdrowienia to powinienem codziennie jej życzyć. Faktem jest, że w Polsce ten dzień kojarzy się wielu z komuną. Te żarty, np. panie w szeregu a sekrietar koministiczeskoj organizacji taki algorym: goździk, cmok cmok, gozdzik …
ltp
8 marca 2017 o 17:57Bo tam niestety większość ludzi mentalnie cep, cepa cepem pogania