Białorusinki na tydzień pozbawione zostały prawa do aborcji. W tym kraju kobietom przysługuje prawo do bezpłatnego „usunięcia ciąży” na życzenie” do 12 tygodnia, bez podania przyczyny.
Kwestia zniesienie prawa do aborcji na poziomie legislacyjnym nie jest w ogóle brana pod uwagę.
Na Białorusi w dniach 10-16 trwa akcja „Tydzień bez aborcji”. W całym kraju aborcje nie są wykonywane, z wyjątkiem tych, które wykonuje się z przyczyn medycznych – gdy ciąża zagraża życiu kobiety lub w przypadku genetycznych wad rozwojowych płodu.
Akcja, mająca na celu uświadomienie Białorusinom wartość nowego życia, ma przypomnieć społeczeństwu o tym, jakie szczęście daje dziecko, nawet jeśli jego przyjście na świat nie była planowane.
O zbyt dużej wciąż liczbie przeprowadzanych aborcji na Białorusi alarmują środowiska pro-life. Ale należy zauważyć, że akcje prowadzone przy wsparciu Kościoła katolickiego i prawosławnego przyniosły skutek, ponieważ liczba aborcji wciąż spada i jest porównywalna do poziomu europejskiego, powiedziała w rozmowie z portalem naviny.by główna lekarz położnik-ginekolog Ministerstwa Zdrowia Julia Sawoczkina.
Nie pojawiają się też takie pomysły szpitali, jak promocja na aborcję, którą ogłosił swego czasu szpital rejonowy w obwodzie homelskim.
Według danych Ministerstwa Zdrowia, każdego roku około 92 procent aborcji wykonuje się do 12 tygodnia ciąży. W 2015 roku na Białorusi wykonano 12,8 tys. aborcji, w 2014 – 29 797 tys., w 2013 roku – 31 206 aborcji, gdy jeszcze w roku 2000 – prawie 122 tysiące (46 aborcji na 1 tys. kobiet).
Na Białorusi kobietom przysługuje prawo do bezpłatnej aborcji „na życzenie” do 12 tygodnia ciąży, bez podania przyczyny. Wskazania medyczne pozwalają na dokonanie aborcji w dowolnym momencie trwania ciąży, a przyczyny społeczne dopuszczają możliwość usunięcia ciąży do 22 tygodnia, – gdy kobieta zajdzie w ciążę w wyniku gwałtu, lub jeśli decyzją sądu zostanie ona pozbawiono praw rodzicielskich.
Wcześniejsze przepisy dawały możliwość przerywania ciąży, jeśli kobieta lub jej mąż przebywali w zakładach karnych, jeśli mąż był inwalidą I lub II grupy, jeśli kobieta urodziła już wcześniej niepełnosprawne dziecko, jeśli podczas ciąży kobiety zmarł jej mąż, lub doszło do rozwodu, w przypadku wielodzietności ( troje lub więcej dzieci), jeśli kobieta lub jej mąż stracili pracę, lub kobieta posiada status uchodźcy.
W 2014 roku Białoruś wprowadziła poprawki do ustawy zdrowotnej, w myśl której lekarz, któremu sumienie nie pozwala na zabijanie dzieci nienarodzonych, będzie miał prawo do odmówienia przeprowadzenia aborcji. Zmiany dotyczą sytuacji, gdy ciąża nie zagraża życiu lub zdrowiu kobiety.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!