We wtorek parlamentarzyści na Litwie głosowali nad propozycją ograniczenia Białorusinnom mieszkającym na Litwie wyjazdów do ojczyzny.
Rozpatrywany projekt przewidywał, że obywatele Białorusi posiadający zezwolenie na pobyt na Litwie będą mogli wracać na Białoruś nie częściej niż raz na trzy miesiące. Ci, którzy podróżują częściej, straciliby pozwolenia na pobyt.
Większość parlamentarzystów nie poparła jednak takiej propozycji.
Za cofnięciem zezwoleń na pobyt czasowy na Litwie Białorusinom przyjeżdżającym na Białoruś częściej niż raz w roku zagłosowało 20 posłów, 47 było przeciw, a 45 wstrzymało się od głosu.
Za propozycją zezwolenia na jedną podróż na trzy miesiące opowiedziało się 41 posłów Sejmu, przeciw – 37, a 39 posłów Sejmu wstrzymało się od głosu.
Z propozycją, aby Białorusini posiadający litewskie zezwolenie na pobyt mogli podróżować do ojczyzny nie częściej niż raz na trzy miesiące wystapiła Komisja Bezpieczeństwa Narodowego Sejmu Litwy.
Projekt proponuje także przedłużenie o kolejny rok krajowych sankcji wobec obywateli Rosji i Białorusi oraz zaostrzenie kontroli Białorusinów wjeżdżających do kraju.
Rozważano także propozycję zaprzestania przyjmowania wniosków wizowych przez obywateli Rosji i Białorusi przez litewskie służby wizowe za granicą, z wyjątkiem przypadków, w których pośredniczy w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
– Opieramy się na raportach naszych służb specjalnych, VSD i II Departamentu. Już w zeszłym roku w raporcie rocznym wspominali i podkreślali, że przekraczanie granicy w takiej liczbie czasami stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy, a jednocześnie być może sprzyja konsolidacji sieci rosyjskich i białoruskich służb specjalnych wywiadu na Litwie i poza nią,
– skomentował we wtorek dziennikarzom konserwatysta Audronius Ažubalis, który przedstawił wstępną wersję projektu.
Według niego ograniczenie możliwości przekraczania granicy przez mieszkających na Litwie Rosjan i Białorusinów do swoich ojczyzn sprawi, że sytuacja stanie się bardziej przejrzysta. Zdaniem A. Ažubalisa, przy mniejszej liczbie osób przekraczających granicę państwową, litewskim służbom łatwiej będzie je sprawdzać i kontrolować przepływy.
ba/nashaniva.com/lrt.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!