W niedzielę 2 czerwca, w Mińsku odbyły się centralne obchody święta Bożego Ciała. Po Mszy św., której przewodniczył zwierzchnik białoruskich katolików – Abp. Tadeusz Kondrusiewicz, ulicami białoruskiej stolicy przeszła kilkutysięczna procesja eucharystyczna.
Procesję poprzedziła Msza Święta w kościele Trójcy Świętej (Świętego Rocha) na Złotej Górce, której przewodniczył Metropolita Mińsko – Mohylewski Abp. Tadeusz Kondrusiewicz. Hierarcha przypomniał w kazaniu, że Chrystus pozostawił na ziemi trwały ślad – Swoją Ewangelię, Kościół i sakramenty, wśród których centralne miejsce zajmuje sakrament Eucharystii.
„Jezus wstąpił do nieba, ale pozostał z nami w Eucharystii, którą obchodzimy dzisiaj w szczególny sposób w procesji Bożego Ciała, – powiedział hierarcha. – Ta procesja jest właśnie publicznym wyznaniem naszej wiary”, podkreślił.
„Czasami – zauważył pasterz archidiecezji, ludzie mówią, że nie chodzą do kościoła, bo podobno „nic nie odczuwają” na Mszy Świętej. – Ale Eucharystia nie może być odczuwane jako coś namacalnego. – To nie perfumy czy żywność, która pachnie. W Eucharystię musimy być zaangażowani, bo tylko wtedy możemy zrozumieć nieskończoną miłość Boga i sensu życia”.
Jak powiedział arcybiskup, „biorąc udział w procesji Bożego Ciała, publicznie wyznajemy Jezusa w Najświętszym Sakramencie, nie wstydząc się swojej wiary, przyjmujemy Chrystusa jako swojego Przewodnika na szlakach życia”.
„Ale jutro, kiedy znów stanę przed złożonością i wyzwaniami życia codziennego, kiedy idę do pracy, na uczelnię, na dyskotekę, czy znów wyznam swoją wiarę w Niego? Bo przyznać to znaczy żyć zgodnie z Prawem Bożym i duchem Ewangelii” – konstatował w homilii arcybiskup.
Ze Złotej Górki procesja przeszła pod czujnym okiem funkcjonariuszy milicji na Plac Zwycięstwa, gdzie przygotowany został pierwszy ołtarz. Potem już główną arterią komunikacyjną Mińska – Prospektem Niepodległości – przez Plac Październikowy (drugi ołtarz) do Czerwonego Kościoła (trzeci ołtarz). Procesja zakończyła się przy czwartym ołtarzu, zbudowanym przy Placu Wolności przed archikatedrą Najświętszej Marii Panny.
Wszystkie nauki i czytania z Ewangelii, które wybrzmiały podczas uroczystości Bożego Ciała, koncentrowały się wokół tematu rodziny, bo tej Kościół na Białorusi poświęca bieżący rok duszpasterski.
oprac.ba za catholic.by
3 komentarzy
mmgs
3 czerwca 2019 o 16:18Wejda do Unii i skonczy sie wolnosc wyznania.
Marcin Herman
3 czerwca 2019 o 19:04w Polsce nie ma wolności wyznania?
bkb2
3 czerwca 2019 o 22:11Putin już przebiera nogami bo z roku na rok rośnie świadomość Białorusinów… Co roku coraz więcej ich kończy w Polsce studia czy uczy się polskiego a dzięki pracy w naszym kraju poznają zasady państwa demokratycznego…