Alenie Mauszuk, matce trojga dzieci i jej mężowi Siarhiejowi grozi do 6,5 roku więzienia za udział w „masowych zamieszkach”, do których doszło w Pińsku po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Ich pięcioletnia córka trafiła do sierocińca, choć wyrok w sprawie jeszcze nie zapadł.
Matka trzech córek (w tym dwóch nieletnich) Alena Mauszuk przebywa w więzieniu od 10 sierpnia.
„Naga, bosa i pobita. Jej całe ciało pokryte było siniakami” – tak współwięźniarki Aleny opisali jej mężowi Siergiejowi stan jego żony po zatrzymaniu. On sam również był mocno pobity po zatrzymaniu 10 sierpnia, jednak w przeciwieństwie do Aleny, która już ponad 8 miesięcy przebywa w areszcie śledczym w Baranowiczach, Siergiej jest w areszcie domowym.
Mauszukowie mają jedno wspólne dziecko – 5-letnią Karinę. We wrześniu 10-letnia córka Aleny z pierwszego związku trafiła do domu dziecka. Jednak matce chrzestnej dziewczynki udało się ją wyciągnąć z tego piekła, teraz pozostaje pod jej opieką. 5-letnia Karina do rozprawy była z ojcem. Jednak 23 marca przed sądem w Brześciu rozpoczął się proces ws. „masowych zamieszek” w Pińsku.
Na ławie oskarżonych zasiadło 14 mieszkańców tego poleskiego miasteczka w wieku od 19 do 44 lat, min. małżonkowie Mauszuk. Przed pierwszą rozprawą Siergiej Mauszuk powiedział: „Jeśli zostanę uwięziony, będzie to silny cios dla mojej córki”.
Na rozprawie 14 kwietnia prokurator zażądał dla Aleny 6 lat kolonii karnej i 6,5 roku dla Siergieja. Słysząc to, Alena napisała na kartce: „Powieszę się”
„Napisała to dużymi literami. I pokazała kartkę, przechylając ją tak, żeby Siergiej mógł zobaczyć” – powiedzieli Svabodzie obecni na rozprawie bliscy oskarżonych.
W swoim ostatnim słowie Alena poprosiła sędziego, aby nie karał jej surowo.
„Naprawdę potrzebuję moich dzieci, martwię się o ich los” – powiedziała płacząc.
Według krewnych Siergieja Mauszuka, dziewczynkę chciałaby zaadoptować jakaś „bardzo porządna” rodzina Pińska. Teraz zbierają niezbędne dokumenty do adopcji.
Wyrok przeciwko 14 uczestnikom „sprawy Pińskiej” zapadnie przed sądem w Brześciu 30 kwietnia.
oprac. ba za svaboda.org. Fot: spring96.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!