Rząd Białorusi zamierza zakończyć negocjacje w sprawie przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu (WTO) do czerwca 2020 roku. Mińsk ma nadzieję zostać członkiem organizacji na konferencji ministerialnej WTO w przyszłym roku.
Wicepremier RB Aleksander Turczyn spotkał się w czwartek w Genewie (siedziba WTO) z dyrektorem generalnym organizacji Robertem Azevedo. Spotkanie odbyło się w przeddzień rozpoczęcia kolejnej rundy prac grupy roboczej ds. przystąpienia kraju do organizacji.
Turczyn podkreślił gotowość rządu białoruskiego do wytężonej pracy zgodnie z zaproponowanym planem, aby zakończyć negocjacje w sprawie przystąpienia do czasu rozpoczęcia 12. konferencji ministerialnej WTO, która odbędzie się w czerwcu przyszłego roku, informuje Stała Misja Białorusi w Genewie.
Zauważył również, że przystąpienie Białorusi do WTO jest korzystne dla wszystkich członków organizacji. Według Aleksandra Turczyna Białoruś jest największą gospodarką, która obecnie rozmawia z członkami WTO.
Robert Azevedo docenił wysiłki Białorusi i zapewnił Aleksandra Turczyna, że sekretariat WTO jest gotów udzielić Białorusi wszelkiej niezbędnej pomocy.
Ponadto białoruski polityk spotkał się z zastępcą dyrektora generalnego WTO Alanem Wolffem i przewodniczącym grupy roboczej, stałym przedstawicielem Turcji przy WTO, Kemalem Madenoglu.
Białoruś jeszcze dwa lata temu z rezerwą odnosiła się do WTO, traktując organizację jak kolejną wrażą agendę Zachodu (aktywnie negocjowała o członkostwo do 2005 r., ale proces ten zawiesiła na ponad dziesięć lat). Po przystąpieniu w 2012 roku do WTO Rosji (z którą Mińsk wiąże Unia Celna) Białorusini mają wobec organizacji nowe obowiązki, nie korzystając z żadnych praw.
Czy Mińsk przekona teraz do siebie Genewę? Pojawiają się głosy, że gorące pragnienie i szczere intencje to za mało, wszak pomimo wprowadzonych zmian liberalizujących gospodarkę, wciąż na drodze Białorusi do WTO wystęują
bariery. To przede wszystkim nieefektywny model gospodarczy, do którego tak przywiązany jest Aleksander Łukaszenka, brak niezbędnych reform oraz zaniechanie prywatyzacji.
Do Światowej Organizacji Handlu należy 164 państw członkowskich z całego świata, które pokrywają 98% światowego handlu. Innymi słowy, prawie wszystko na świecie jest sprzedawane i kupowane z uwzględnieniem zasad WTO.
Ostatnimi przyjętymi członkami były: Rosja, Vanuatu, Samoa i Czarnogóra (2012 r.), a także Afganistan(2016 r.). Polska była jednym z państw założycielskich, dlatego ma ważny głos w kwestii akcesji Białorusi do Światowej Organizacji Handlu. Białoruś ma obecnie status obserwatora.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!