„Białoruś zamierza kontynuować prace nad rozwojem budowy rakiet wojskowych” – powiedział w poniedziałek Roman Gołowczenko, przewodniczący białoruskiego Państwowego Komitetu Przemysłu Wojskowego, cytowany przez agencję BiełTA.
Jak zauważył, stworzona na Białorusi wyrzutnia rakietowa nowej generacji „Polonez” „jest rzeczywiście jedynym zrealizowanym projektem białoruskich naukowców w dziedzinie techniki rakietowej”. Gołowczenko przyznał, że prezydent Białorusi nakazał mu przyśpieszenie prac nad dalszym rozwojem tej gałęzi przemysłu;
„Dlatego „kluczowym obszarem, nad którym pracujemy, jest rozwój produkcji rakietowej” – dodał.
Według niego, systemy Polonez mają charakter odstraszający, pomimo iż zostały zaprojektowane, aby razić cele.
„Przede wszystkim ich obecność jest potężnym czynnikiem odstraszającym każdego agresora, dlatego nie zdradzę wielkiej tajemnicy, że kontynuujemy dalszą pracę w tym kierunku, aby uzyskać bardziej zaawansowane modele uzbrojenia rakietowego’ – powiedział przewodniczący Państwowego Komitetu Wojskowego.
W poniedziałek Gołowczenkę przyjął Aleksander Łukaszenka. Prezydent postawił przed nim zadanie podwojenia dochodów ze sprzedaży produkcji białoruskiej zbrojeniówki. Ma być ono wykonane do końca przyszłego roku.
Rozwój zbrojeniówki ma być oparty na segmencie dronów uderzeniowych, przy czym – jak zaznaczył Gołowczenko, „Białoruś ma zamiar przejść od budowy lekkich dronów taktycznych do ciężkich kompleksów uderzeniowych, które będą w stanie zastąpić lotnictwo pilotowane przez ludzi”. Zapowiedział, że Białoruś będzie rozwijać też systemy walki radioelektronicznej, być może broni „opartej na nowych zasadach fizyki”.
Jak powiedział szef komitetu zbrojeniowego,kluczową role we współczesnym rozwoju technologii wojskowych odgrywa czas;
„Teraz, w związku z przyspieszonym rozwojem postępu naukowego i technologicznego, czas opracowywania i oddawania do użytku modeli urządzeń jest znacznie skrócony. Jeśli wcześniej nad skomplikowanymi systemami można było pracować dziesięciolecia, teraz nie ma takiej rezerwy czasowej, w związku z czym wzrasta również koszt błędu, potrzebujemy bardzo ostrożnego podejścia” – powiedział. Gołowczenko zapewnił także, że w zasаdzie wszystkie technologie i sprzęt eksportowane przez Białoruś mają charakter obronny.
Kresy24.pl/belta.by/ba
1 komentarz
ktos
14 listopada 2018 o 07:54No musze powiedziec ze „zapowiedzi” maja lepsze od naszych decydentow. Czekamy teraz na budowe floty oceanicznej i eskadry lotniskowcow.