„Jeśli zauważycie, że gdzieś dopuszczono się błędu podczas przygotowania tego dokumentu, informujcie mnie proszę, nie cofajcie się przed niczym broniąc interesów państwa białoruskiego” – prosi Łukaszenka. Za dwa dni, w przeddzień spotkania w Mińsku prezydentów Białorusi, Rosji i Kazachstanu, białoruski parlament ratyfikuje traktat o Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej
Dokument powołujący do życia EAUG został podpisany przez Łukaszenkę, Nazarbajewa i Putina 29 maja podczas spotkania w Astanie.
Zakłada się, że nowy alians rozpocznie pracę 1 stycznia 2015 roku. Rosyjski parlament ratyfikował umowę 26 września, Kazachstan – 1 października. Data ratyfikacji dokumentu przez białoruski parlament do tej pory nie była określona – przypomina agencja BiełaPAN.
Podczas spotkania 29 września z kierownictwem Izby Reprezentantów, Łukaszenka wezwał posłów, by „stali na straży interesu narodowego” podczas omawiania kwestii ratyfikacji traktatu EAUG.
„Jeśli zauważycie, że gdzieś dopuszczono się błędu przy przygotowaniu tego dokumentu, a jest on ważny, informujcie mnie proszę, nie cofajcie się przed niczym broniąc interesów państwa białoruskiego” – powiedział Łukaszenka.
Mińsk wyraża zaniepokojenie wieloma postanowieniami traktatu stowarzyszeniowego, przede wszystkim przygotowywanym przez Rosję tzw. manewrem podatkowym w sektorze naftowym, polegającym na redukcji ceł eksportowych na olej przy jednoczesnym zwiększeniu podatków od wydobycia. Planowane przez Kreml zmiany podatkowe spowodują znaczne straty dla budżetu Białorusi, blokują też przystąpienie parlamentu białoruskiego do prac nad formowaniem budżetu na rok 2015.
Według białoruskich parlamentarzystów przystąpienie do rozpatrywania projektu ustawy o ratyfikacji Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej nie ma sensu tak długo, jak Rosja i Białoruś nie zdołają porozumieć się w kwestii rekompensaty strat dla strony białoruskiej.
Traktat o Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej ma na celu zniesienie barier w celu swobodnego przepływu towarów, usług, kapitału oraz prowadzenia jednolitej i zgodnej polityki w kluczowych sektorach gospodarki.
Traktat utrwala przejście do kolejnego po Unii Celnej i Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej stadium integracji.
Kresy24.pl/belapan.by
1 komentarz
jezus
7 października 2014 o 22:09brawo jesteście wspaniali towarzyszu Łukaszeno.ogólnie miejcie towarzyszu wzwód do końca życia