9 lutego Litwa, Łotwa i Estonia wystosowały w ramach Dokumentu Wiedeńskiego wniosek do władz Białorusi o wyjaśnienie działań wojskowych w pobliżu granic z tymi państwami.
Kraje bałtyckie wskazują w piśmie, że w manewry wojskowe organizowane na dużą skalę wspólnie z Rosją zaangażowano prawie całe siły zbrojne Białorusi, podczas gdy państwa członkowskie OBWE wbrew przyjętym normom otrzymały bardzo ograniczone informacje.
Rzeczywiście, wciąż nie ma informacji o dokładnej liczbie żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach „Sojusznicza Stanowczość – 2022”, ani o broni, która zostanie użyta, ani o planowanej dacie powrotu wojsk rosyjskich do miejsc stałej dyslokacji. W żaden sposób nie zapewniono niezbędnej przejrzystości ćwiczeń, wymaganej przez Dokument Wiedeński OBWE.
Odpowiedź z Białorusi nadeszła 11 lutego, ale chyba nie takiej spodziewały się stolice państw bałtyckich.
Mińsk powtórzył, że liczba ćwiczących nie wymaga powiadamiania w ramach tego Dokumentu Wiedeńskiego, podobnie jak obecność rosyjskich pododdziałów przy granicy Białorusi z Ukrainą, gdyż „pomagają one tylko chronić południowej granicy Białorusi i nie prowadzą działalności wojskowej”. Białoruski MON przekonuje, że „nie da się wzmocnić bezpieczeństwa granicy jedynie kosztem wojsk białoruskich”.
„Realizacja tych zadań nie jest działalnością wojskową i nie podlega zapisom Dokumentu Wiedeńskiego z 2011 roku” – napisano w oświadczeniu.
Co ciekawe, Białoruś przekonuje, że po ćwiczeniach wszystkie rosyjskie jednostki wojskowe muszą opuścić terytorium Białorusi, ale „harmonogram wycofania wojsk jest w trakcie koordynacji”.
Przypomnijmy, że Dokument Wiedeński dot. środków budowy zaufania i bezpieczeństwa (z 2011 roku) w regionie OBWE stwierdza, że strony porozumienia są zobowiązane do współpracy przy „wszelkich nietypowych i nieplanowanych działaniach ich sił zbrojnych poza ich zwykłymi lokalizacjami w czasie pokoju”. Każde Państwo uczestniczące OBWE, które jest zaniepokojone nietypową działalnością wojskową innego Państwa uczestniczącego, ma prawo zażądać wyjaśnień.
Zgodnie z Dokumentem Wiedeńskim OBWE, jeśli w manewrach bierze udział 13 tys. żołnierzy (lub więcej), należy poinformować o tym inne kraje i zaprosić obserwatorów.
oprac, ba za svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!