Na Białorusi mamy do czynienia z prawdziwą plagą samobójstw. Mężczyźni popełniają je ponad 5 razy częściej niż kobiety. W pierwszym kwartale tego roku na Białorusi popełniono 333 samobójstwa. Według danych WHO za 2017 rok, Białoruś znalazła się wśród 20 krajów świata i 5 krajów europejskich, w których śmiertelność z powodu samobójstw jest najwyższa.
Od stycznia do końca marca, życie odebrało sobie na Białorusi 333 osób, to 162 przypadki mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Takie dane opublikował Białoruski Urząd Statystyczny Belstat. W 2016 roku na Białorusi popełniono 2042 samobójstwa, rok wcześniej – 1717.
„Jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację z dziesięciu lat, to ta jest nieco lepsza, ale zdarzają się tąpnięcia – mówi portalowi naviny.by pracownik Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk Białorusi. – Główne przyczyny samobójstw to przede wszystkim alkohol, problemy w rodzinie, a następnie przeciążenia, zarówno natury psychicznej jak i fizycznej”.
Specjaliści z Mińskiego Obwodowego Centrum „Psychiatria-narkologia” przeanalizowali przypadki samobójstw z ostatnich trzech lat i stwierdzili, że najbardziej podatni na samobójstwa są samotni mieszkańcy wsi, którzy nadużywają alkoholu.
Co ważne, mężczyźni popełniają samobójstwa 5,2 razy częściej niż kobiety.
„W każdym mieście powiatowym są teraz specjaliści, informacje są dostępne zarówno na stronach internetowych, jak i w poliklinikach. Jest do kogo się zwrócić, ale problem w tym, że ludzie nie chcą się zwracać, wahają się, boją, – mówią specjaliści z centrum „Psychiatria-narkologia” i apelują; Jeśli pojawią się i prześladują Cię uporczywe myśli samobójcze, to trzeba natychmiast zwrócić się do specjalisty. Albo jeśli ktoś doświadcza ciężkiej depresji, obniżonego nastroju, nic mu się nie chce”.
Zdaniem ekspertów, do psychoterapeuty można udać się w celach profilaktycznych – „jeśli występują jakieś problemy psychologiczne, a człowiek czuje się niekomfortowo”.
Eksperci przekonują, że nie trzeba się obawiać pomocy psychologicznej; „Nikt kaftana bezpieczeństwa na nikogo nie włoży, a hospitalizacja następuje tylko w skrajnych przypadkach”.
Według badań przeprowadzonych przez mińskie centrum, w 40,6% przypadkach samobójstw ludzie sygnalizowali swoje zamiary zanim targnęli się na życie, co może wskazywać na brak zainteresowania ze strony krewnych. W 54,7% przypadków ludzie popełnili samobójstwo będąc w stanie upojenia alkoholowego.
Według WHO globalny wskaźnik zgonów z powodu samobójstw wynosi 16 na 100 tysięcy osób. Na Białorusi w 2016 roku współczynnik ten wynosił prawie 22.
Według danych WHO za 2017 rok, Białoruś znalazła się wśród 20 krajów świata i 5 krajów europejskich, w których śmiertelność z powodu samobójstw jest najwyższa.
kresy24.pl/naviny.by/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!