„Mamy ku temu wiele ważnych powodów. Po pierwsze – należą do najstarszych w sensie oficjalnego ustanowienia. To prawie 200 lat. To jeden z najstarszych aktów na świecie. Ale on wziął się także z wielkiej tradycji – Królestwa Polskiego i z tradycji rycerskiej…”
W południe na dziedzińcu Belwederu Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych. Posłuchaj wystąpienia Prezydenta, poznaj odznaczonych Polaków (lista pod relacjami wideo), obejrzyj spot Kancelarii Prezesa Rady Ministrów promujący Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz spot przedstawiający początek i rozwój narodowych barw w historii Polski:
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych przez Prezydenta RP odznaczeni zostali:
KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI: Piotr MAŁOSZEWSKI – profesor nauk o Ziemi, wiceprzewodniczący Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI: Emilia CHMIELOWA – działaczka polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie, współzałożycielka i prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie; Barbara KUKULSKA – prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, inicjatorka powstania Związku Sybiraków w Południowej Afryce; pośmiertnie Michał BIENIASZ – artysta plastyk, prezes Oddziału Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Szwecji, prezes Związku Dziennikarzy Polskich na Wschodzie, członek Zarządu Rady Uchodźstwa Polskiego
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI: Aleksander OCZAK – działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Nasza Polonia w Sydney, Tadeusz SMUGAŁA – wiceprezes Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej, prezes Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Cierlicku-Kościelcu.
Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu wybitnych zasług i szczególnych osiągnięć w działalności polonijnej, społecznej, kulturalnej i gospodarczej Prezydent wręczył flagi państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Flagi otrzymały:
Organizacje harcerskie z kraju i z zagranicy: Związek Harcerstwa Polskiego działający Poza Granicami Kraju w Londynie; 301. Warszawska Drużyna Harcerzy „Knieja” im. Rtm. Witolda Pileckiego; Polskie szkoły, które w tym roku obchodzą jubileusz 200-lecia swojego powstania z kraju i z zagranicy: Szkoła Średnia nr 10 we Lwowie, Zespół Szkół Publicznych w Jabłowie.
Hospicja z kraju i z zagranicy: Hospicjum im. bł. Michała Sopoćki w Wilnie; Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio.
Instytucje Kościelne z kraju i z zagranicy: Parafia Świętego Ferdynanda w Chicago; Klasztor Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Instytucje kulturalne w kraju i za granicą: Scena Polska Teatru Cieszyńskiego; Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie.
Organizacje i instytucje szczególnie zasłużone w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej; Podlaski Oddział Straży Granicznej im. gen. dyw. Henryka Minkiewicza; Miasto Kleczew: Klub Jagielloński; Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe S i A Pietrucha; Firma Zortrax, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny; Spółka PGE Narodowy Warszawa; Obwód Mazowiecki Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej.
Kresy24.pl/prezydent.pl. premier.gov.pl
3 komentarzy
księciunio
3 maja 2016 o 18:43Głównymi działaczami spisku pod nazwą „Targowica” byli: magnaci Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski , którzy zamach stanu przeprowadzili pod dyktando carycy Katarzyny II , biskupów polskich i papieża Piusa VI. Najbardziej czynnymi biskupami należącymi do targowicy byli: Józef Kossakowski ( biskup powieszony na mocy wyroku sądu na oczach ludu warszawskiego), Ignacy Massalski ( biskup powieszony przez lud Warszawy publicznie na Krakowskim Przedmieściu), Wojciech Skarszewski ( biskup skazany na śmierć przez powieszenie przez sąd a uniknął powieszenia przez wstawiennictwo Nuncjusza Papieskiego i Kościuszki ) i Michał Roman Sierakowski ( biskup, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji targowickiej). Prymas Polski Michał Poniatowski ( brat rodzony króla), był orędownikiem przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do Targowicy , co też nastąpiło. Aleksander Świętochowski pisał: „Nigdy i nigdzie nie było tylu przedajnych biskupów” – mając na myśli hierarchów polskiego Kościoła, znajdujących się na służbie obcych dworów u schyłku I Rzeczpospolitej. Ocenę tę potwierdzają „teczki”, odkryte w zdobytej przez powstańców podczas insurekcji kościuszkowskiej w ambasadzie rosyjskiej. „Zaskoczony uchwaleniem dnia 3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu. Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej – wzorem rewolucji francuskiej – zlikwidują przywileje kleru, pozbawią ich wszelkich funkcji państwowych, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Watykan obawiał się też pomysłów uniezależniania od Rzymu i utworzenia polskiego Kościoła narodowego. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski. Papież Pius VI, oficjalnie pobłogosławił targowicę i jej prace. Po zakończeniu sejmu hańby w Grodnie, uczczono II rozbiór Polski mszą świętą o godz.9:00 i podziękowano Panu Bogu uroczystym Te Deum. Biskup Kossakowski wziął od Rosjan 4 tys. dukatów w złocie za skaptowanie 60 posłów. Na pytanie dlaczego podpisał rozbiór Polski, odpowiedział bezczelnie: „Dlategom podpisał abym pieniądze wziął”. Pytany co ma na swoją obronę, oznajmił: „Osoba każdego biskupa święta jest i nietykalna.” Kossakowski z bratem Szymonem stał na czele targowiczan na Litwie, faktycznie przejął władzę nad Litwą przy pomocy wojsk rosyjskich. Po wyroku sądowym na oczach ludu warszawskiego został publicznie powieszony w czasie insurekcji kościuszkowskiej.
SyøTroll
4 maja 2016 o 08:33Spot fajny, szkoda że jak zwykle ostatnimi laty, zabrakło tych co szli ze wschodu u boku „bratniej” armii czerwonej.
tarnat
4 maja 2016 o 15:13Żołnierze armii ludowej byli chwaleni przez 40 lat mają renty ,emerytury ,dodatki kombatanckie krzywda im się nie dzieje.