Na przejściu granicznym w Kuźnicy, harcerze z ZHP po raz 15 przekazali Betlejemskie Światło Pokoju polskim harcerzom z Białorusi. Z przejścia granicznego światełko zapalane od wiecznego ognia, płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego trafi do katedry pw. Św. Franciszka Ksawerego w Grodnie, gdzie o 17.30 zaplanowana jest msza powitalna.
W grodzieńskiej katedrze ogień z Jerozolimy pozostanie do 7 stycznia.
„Prze cały ten czas nasi parafianie, a także przedstawiciele innych parafii mogą zabierać ogień do swoich domów” – powiedział portalowi catholic.by proboszcz parafii Jan Kuczyński. – 7 stycznia my już tradycyjnie będziemy składać życzenia świąteczne naszym prawosławnym braciom w wierze i zaniesiemy im Betlejemskie światełko.
Do archikatedry pw. Najświętszej Marii Panny w Mińsku ogień z Betlejem przyjedzie 21 grudnia. Uroczyste wniesienie ognia do świątyni nastąpi przed niedzielną mszą o godzinie 13.00. Prawdopodobnie w ceremonii udział weźmie metropolita mińsko –mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.
Betlejemski ogień to symbol m.in. jedności i pojednania, łączy mieszkańców różnych krajów i wyznań. Trafia zarówno do świątyń katolickich jak i prawosławnych. Akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest samolotem z Betlejem do Wiednia. Po uroczystościach w katedrze wiedeńskiej przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.Tradycyjnie zapalają go dzieci, które mają jakąś szczególną historię życia. W tym roku był to 11 –letni chłopiec Chader Bałut z chrześcijańskiej rodziny z Betlejem.
Kresy24.pl/catholic.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!