„Polskie LNG oficjalnie poinformowało o rozpoczęciu postępowania przetargowego, które wyłoni wykonawcę trzech kluczowych elementów Programu Rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Są nimi: trzeci zbiornik, dodatkowe instalacje procesowe zwiększające moc regazyfikacyjną oraz instalacja przeładunkowa LNG wraz z bocznicą kolejową” – czytamy w komunikacie spółki zarządzającej Gazoportem w Świnoujściu.
– Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu jest kluczową inwestycją dla Polski, budującą rynek LNG nie tylko w naszym kraju, ale i w Regionie. Program Rozbudowy Terminalu jest kolejnym krokiem, który umocni naszą pozycję. Zapotrzebowanie na gaz ziemny w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w obszarze Morza Bałtyckiego rośnie. Nowe funkcjonalności terminalu pozwolą nam na nie odpowiedzieć i co ważne, będziemy pierwszymi, którzy zaoferują tak szeroki wachlarz usług. – powiedział Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG. Więcej na ten temat tutaj.
Na dziś zaplanowano też w siedzibie PGNiG uroczystość podpisania kolejnej umowy na zakup gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych.
AKTUALIZACJA:
„Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz amerykańska firma Port Arthur LNG, spółka zależna Sempra Energy, podpisały 20-letnią umowę zakupu i sprzedaży skroplonego gazu ziemnego. Na podstawie zawartej umowy PGNiG kupi rocznie 2 mln ton LNG (ok. 2,7 mld m³ po regazyfikacji). Odbiór ładunków rozpocznie się w 2023 roku z terminalu Port Arthur LNG, który powstanie w Jefferson County w Teksasie.” – poinformowało PGNiG. Szczegóły tutaj, tutaj. Przebywający z wizytą w Polsce zastępca sekretarza stanu USA John Sullivan powiedział dziś też, że USA wspierają gazociąg Baltic Pipe i sprzeciwiają się gazociągowi Nord Stream 2. Więcej na ten temat tutaj.
Oprac. MaH, polskielng.pl, BiznesAlert.pl, gazetaprawna.pl
fot. Radosław Drożdżewski, CC BY-SA 4.0, terminal LNG w Świnoujściu
1 komentarz
observer48
19 grudnia 2018 o 23:52To jest cios w samo serce kacapii.