W dniu 6 grudnia 2022 roku Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zawiadomiło, iż właśnie otrzymało oryginał certyfikatu UNESCO o wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego pozycji „Kultura przygotowywania barszczu ukraińskiego”. Przekazanie dokumentu odbyło się na IV posiedzeniu Biura Komitetu Narodowego Ukrainy ds. UNESCO.
Każdy barszcz, niezależnie od odmiany, to przecież „zupa na wywarze z buraków”, niezwykle popularna w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej; dość dodać, iż w Polsce to tradycyjne danie prawie zawsze obecne na uroczystej wieczerzy w Wigilię Bożego Narodzenia! A barszcz ukraiński jest i nad Wisłą niezwykle popularny i ceniony.
Według Konwencji UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), której tekst został przyjęty na 32. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w październiku 2003 roku, dziedzictwo niematerialne to: zwyczaje, przekaz ustny, wiedza i umiejętności oraz związane z nimi przedmioty i przestrzeń kulturowa, które są uznane za część własnego dziedzictwa przez daną wspólnotę, grupę lub jednostki. Ten rodzaj dziedzictwa jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i ustawicznie odtwarzany przez wspólnoty i grupy w relacji z ich środowiskiem, historią i stosunkiem do przyrody. Dla danej społeczności dziedzictwo niematerialne jest źródłem poczucia tożsamości i ciągłości.
Zatem dziedzictwo niematerialne w rozumieniu owej konwencji obejmuje:
- tradycje i przekazy ustne, w tym język jako nośnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego,
- sztuki widowiskowe,
- zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne,
- wiedzę i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata,
- umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym.
Ukraińskie usilne starania o wpisanie narodowej potrawy na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem obecnej wojny i uwieńczone zostały sukcesem 1 lipca 2022 roku. Wtedy to bowiem, na V nadzwyczajnym posiedzeniu Międzyrządowego Komitetu Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, zapadła pozytywna decyzja, a tym samym „kultura przygotowywania barszczu ukraińskiego” uzyskała prawną, międzynarodową ochronę. Ten ukraiński sukces tak skomentował ówczesny minister kultury Ołeksandr Tkaczenko:
„Zwycięstwo w wojnie o barszcz jest nasze! Bitwa o barszcz rozpoczęła się jeszcze przed wojną. I bez względu na to, jak dużo Masza Zacharowa [rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej – dop. RES] mówiła, że «książki kucharskie zostały zakazane, a przepis na danie utrzymywany jest w tajemnicy i zakazano gotowania», a w ogóle nasz barszcz jest «przejawem ekstremizmu i nazizmu», to ten «przejaw ekstremizmu» jest teraz oficjalnie ukraiński i oficjalnie chroniony przez UNESCO!”
Zaś po otrzymaniu przez Ukrainę stosownego certyfikatu wiceminister kultury i polityki informacyjnej Kateryna Czujewa dodała:
„Wśród wielu trudnych spraw zawodowych są też takie przyjemne momenty. Cieszymy się z tego osiągnięcia Ukrainy na arenie światowej i aktywnie pracujemy nad nowymi!”.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!