Klinika Vivamed w Tbilisi, w której leczony jest były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości kraju z prośbą o ocenę celowości dalszego pobytu w niej byłego szefa państwa.
Klinika Vivamed poinformowała, że ma wątpliwości, czy były prezydent Micheil Saakaszwili powinien nadal w niej przebywać i zamierza zwrócić się w tej sprawie do służby więziennej. Klinika podała w oświadczeniu, że Saakaszwili zgadza się jedynie na leczenie objawowe, które mógłby otrzymać w każdej innej placówce i wyraża nieufność wobec personelu medycznego.
„Po październiku ubiegłego roku pacjent odmawia proponowanego leczenia, zwłaszcza jeśli dany lek lub procedura pozytywnie wpływa na jego subiektywne lub obiektywne wyniki badań” – twierdzi klinika, podkreślając, że nie chce ponosić „strat reputacyjnych”.
Prawnik Saakaszwilego nazwał oświadczenie kliniki, w której jest on przetrzymywany od maja ubiegłego roku, „niezrozumiałym”. „Jak to, zabrać go do innej instytucji, czyli gdzie? Do kolonii, do więzienia? To byłby wyrok śmierci w jego stanie” – powiedział Chaczapuridze.
Rodzina Saakaszwilego poinformował w tym tygodniu, że jego waga spadła do 62 kilogramów przy wzroście 195 centymetrów.
Wcześniej rada medyczna przy rzeczniku praw obywatelskich ostrzegała, że przy 52-53 kilogramach sytuacja stanie się nieodwracalna. Matka byłego prezydenta Giuli Alasania mówi, że organizm Saakaszwilego odrzuca jedzenie i je on małe porcje.
Ponadto rodzina Saakaszwilego wciąż czeka na oficjalną zgodę Ministerstwa Sprawiedliwości na przyjęcie polskich lekarzy.
Gruziński rząd wyklucza przeniesienie Saakaszwilego na leczenie do innego kraju. Władze upierają się, że mówienie o krytycznym stanie Saakaszwilego jest częścią kampanii PR-owej, a on sam jest przestępcą, który symuluje w celu odzyskania wolności.
13 stycznia 2023 Sejm RP podjął uchwałę ws. byłego Prezydenta Gruzji.
Sejm RP apeluje do władz Gruzji o kierowanie się uniwersalnymi zasadami humanitaryzmu, według których życie i zdrowie człowieka jest najwyższą wartością” – głosi przyjęta w piątek, 13 stycznia uchwała Sejmu.
Biorąc pod uwagę zalecenia lekarskie dotyczące podjęcia natychmiastowego specjalistycznego leczenia, którego przeprowadzenie nie jest możliwe w Gruzji, posłowie wezwali do „niezwłocznego umożliwienia Micheilowi Saakaszwilemu podjęcia niezbędnego specjalistycznego leczenia spełniającego światowe standardy”.
Izba apelując do społeczności międzynarodowej o solidarne i wytrwałe działania w sprawie ratowania życia i zdrowia Micheila Saakaszwilego wzięła pod uwagę jego „znaczący wkład w kształtowanie proeuropejskich postaw Gruzinów, czego rezultatem było złożenie w 2022 r. przez władze Gruzji wniosku o członkostwo tego kraju w Unii Europejskiej”.
Ponadto w uchwale zwrócono uwagę na deklaracje Micheila Saakaszwilego, że po odbyciu leczenia, rehabilitacji i powrocie do zdrowia gotów jest wrócić do kraju i poddać się dalszemu osądowi, „potwierdzając wolę dalszej konsekwentnej współpracy i działań na rzecz rozwoju Gruzji oraz jej zbliżenia do struktur euroatlantyckich”.
Przypomnijmy, że Micheil Saakaszwili został zatrzymany jesienią 2021 roku w związku z postawionymi mu zarzutami nadużycia władzy.
oprac. ba za pravda.com.ua/ newsgeorgia.ge
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!