W sobotę, 18 października, rozpoczęły się w Wilnie obchody 20-lecia działalności Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.
Uroczystość w wileńskim Domu Kultury Polskiej poprzedziła Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – z modlitwą o błogosławieństwo, zdrowie i wytrwałość dla kierownictwa partii, członków i sympatyków oraz za tych, którzy już odeszli z jej szeregów, w tym za zmarłego dziń wcześniej harcerza i AK-owca Władysława Korkucia.
20-lecie partii będzie obchodzone we wszystkich oddziałach AWPL. W uroczystościach jubileuszowych weźmie udział około 3000 osób.
„Jesteśmy dobrą ofertą dla wyborcy, bowiem swoją działalność opieramy na zasadach uczciwości i sumienności. Niestety niewiele ugrupowań na litewskiej scenie politycznej może zaoferować to samo. Zawsze dotrzymujemy swojego słowa i troszczymy się o zwykłego mieszkańca naszego kraju” – powiedział lider AWPL W. Tomaszewski podczas wileńskiej inauguracji obchodów jubileuszu.
Podkreślając, jak ważne są dla organizacji nadchodzące wybory samorządowe, zaznaczył, że, głosy w nich oddane są „narzędziem do realizacji programu nastawionego na budowanie dobrobytu mieszkańców, a nie celem samym w sobie”.
Podczas przyszłorocznych wyborów samorządowych partia wystawi listy swoich kandydatów na Wileńszczyźnie, ale również w nowych okręgach wyborczych.
Przewodniczący AWPL wierzy w sukces: „Patrząc na młode twarze – mówił do zgromadzonych – i będąc świadom posiadanego potencjału, śmiało mogę stwierdzić, że z tak mocnym wojskiem wygramy tę batalię”.
Michał Mackiewicz, prezes Związku Polaków na Litwie, poseł na Sejm RL, jeden z założycieli AWPL, powiedział, że bardzo ważnym zadaniem pozostaje utrzymanie jedności i dalsze budowanie polskiej społeczności na Litwie. Zaznaczył, że rozproszeni po całym świecie Polacy, a jest ich 20 milionów, powinni budować polskie lobby.
W opinii Józefa Kwiatkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, posła na Sejm RL, na Litwie nie ustaje walka o umysły, w tym młodych ludzi.
„Mimo szeregu przeszkód i niejednokrotnie podejmowanych prób zniszczenia polskiego szkolnictwa, zachowaliśmy je dzięki ogromnej pracy ludzi aktywnych” – ocenił Kwiatkowski, a mówiąc o polskim szkolnictwie w Wilnie, ocenił, że „perspektywy są dobre”.
W kolejnych tygodniach odbędzie się 5 kolejnych imprez jubileuszowych – w pozostałych pięciu oddziałach AWPL.
***
Na początku 1994 roku na Litwie została przyjęta ustawa o organizacjach społecznych, zgodnie z którą miały one do końca roku przekształcić się w partie polityczne bądź pozostać organizacjami społecznymi. Do tego czasu Związek Polaków na Litwie był organizacją społeczno-polityczną, co dawało mu prawo uczestnictwa zarówno w życiu społecznym, jak i politycznym. W maju tego samego roku Sejm Litwy przyjął uchwałę, na mocy której prawo udziału w wyborach otrzymują wyłącznie partie i organizacje polityczne. Społeczność polska nieposiadająca własnej partii stanęła przed zadaniem zachowania Związku i umożliwienia udziału w życiu politycznym Litwy.
Powołanie partii wymagało wysiłku organizacyjnego, m.in. uczestnictwa w zjeździe co najmniej 400 założycieli – przypomina polski portal na Litwie L24.lt historię powstania partii.
Zarząd Główny ZPL zwołał na 14 sierpnia V Nadzwyczajny Zjazd. Powstała grupa inicjatywna przygotowująca powołanie partii. W skład grupy wchodziło 15 osób. Jej koordynatorem był Waldemar Tomaszewski.
Na zjeździe została podjęta decyzja o przekształceniu ZPL w organizację społeczną. Udzielono poparcia staraniom grupy inicjującej utworzenie partii pod nazwą Akcja Wyborcza ZPL.
W ciągu dwóch tygodni, przy współpracy struktur ZPL zebrano 739 podpisów założycieli, przygotowano program i statut przyszłej partii oraz przeprowadzono 28 sierpnia Zjazd Założycielski. 23 października, po naciskach litewskiego Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie usunięcia z nazwy wyrazu „Związek”, została zarejestrowana Akcja Wyborcza Polaków na Litwie.
Na zjeździe założycielskim w 1994 roku, po odmowie kandydowania na prezesa partii przez Waldemara Tomaszewskiego i Fryderyka Szturmowicza, w głosowaniu jawnym powierzono tę funkcję Janowi Sienkiewiczowi.
W kwietniu 1997, na II Zjeździe AWPL, o przewodniczenie partii ubiegali się Jan Sienkiewicz i Waldemar Tomaszewski. W tajnym głosowaniu pierwszy zdobył 56 głosów, – drugi 44 głosy. Prezesem ponownie został Jan Sienkiewicz.
W 1999, na III Zjeździe AWPL, stosunkiem głosów 68:19, na stanowisku prezesa wybrany został Waldemar Tomaszewski. Na IV i V Zjeździe AWPL Waldemar Tomaszewski był wybierany na przewodniczącego partii na kolejne kadencje.
AWPL realizuje założenia statutowe, stając do wyborów różnego szczebla – od samorządowych poprzez parlamentarne, do europejskich.
Od przeszło dziesięciu lat Akcja Wyborcza Polaków sprawuje władzę w zdominowanych przez ludność polską rejonach: wileńskim (63 proc. Polaków) i solecznickim (80 proc. Polaków). W wyborach samorządowych w tych rejonach AWPL stale zyskuje 60-70 proc. poparcie.
W kilku innych rejonach AWPL należy do lokalnej koalicji rządzącej i ma wpływ na podejmowane decyzje.
W ciągu całego okresu swego istnienia AWPL stoczyła wiele batalii w obronie interesów mniejszości polskiej na Litwie, wiele z nich było zwycięskich. Organizowała przed litewskim Sejmem wiece protestacyjne w obronie polskiej oświaty, języka i ziemi. Wspólnie ze Związkiem Polaków na Litwie i Stowarzyszeniem Szkół Polskich Macierz Szkolna przeprowadziła akcję zbierania podpisów pod projektami przychylnych dla społeczności polskiej ustaw o oświacie i mniejszościach narodowych.
AWPL dba o rozwój polskich szkół na Wileńszczyźnie i rozwój gospodarczy regionu. Dzięki wspólnym wysiłkom na przestrzeni minionych 20 lat polska społeczność na Litwie ma dzisiaj – w porównaniu z innymi społecznościami polskimi poza granicami macierzy – najmocniejszą pozycję w świecie – kończy przypomnienie historii AWPL portal L24.lt.
Kresy24.pl za: L24.lt
2 komentarzy
józef III
19 października 2014 o 19:39Najlepsze życzenia !
Jan
20 października 2014 o 07:56Oby tak dalej.Wszystkiego najlepszego i dalszych sukcesow w wyborach.