Władze Austrii nadal wspierają budową Nord Stream 2, pomimo zastrzeżeń do projektu, które nasiliły się po próbie otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Prezydent Alexander Van der Bellen na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim 15 września powiedział, że sprawa Nawalnego i Nord Stream 2 są całkowicie rozdzielne. Austriacki OMV jest jedną z europejskich firm tworzących konsorcjum finansujące rurociąg o wartości 11 miliardów dolarów. Kanclerz Sebastian Kurz zgodził się z prezydentem mówiąc, że Nord Stream 2 to „projekt pozytywny ekonomicznie”.
Zełenski stwierdził, że rozumie interesy gospodarcze i biznesowe Austrii, ale Nord Stream 2 jest powiązany z bezpieczeństwem energetycznym Ukrainy i przyszłym przepływem energii do Europy.
Polska i kraje bałtyckie, również sprzeciwiają się Nord Stream 2, a Stany Zjednoczone próbują powstrzymać ten projekt sankcjami, które rozwścieczyły zachodnioeuropejskie stolice.
Niemcy były jednym z największych zwolenników Nord Stream 2, ale w koalicyjnym rządzie kanclerz Angeli Merkel coraz częściej pojawiają się wezwania do wstrzymania rurociągu z powodu sprawy Nawalnego. Przynajmniej dopóki Moskwa nie podejmie współpracy w ramach przejrzystego śledztwa.
Rferl.org Oprac Mk
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!