Grupa znanych Australijczyków wzywa rząd federalny do konfiskaty miliardów dolarów z rosyjskich aktywów zamrożonych przez władze australijskie w celu wykorzystania ich jako wsparcie finansowe dla Ukrainy. Mowa o 9 mld dolarów, pisze „Sydney Morning Herald”.
Grupa, w skład której wchodzą byli premierzy, biznesmeni, przywódcy związkowi i wojskowi oraz byli dyplomaci, wezwała ministra finansów Jima Chalmersa do rozważenia kilku opcji przekierowania rosyjskich aktywów – zamrożonych pieniędzy oligarchów, którzy przyczynili się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W obliczu rosnącej krytyki braku pomocy wojskowej i humanitarnej ze strony Australii zwolennicy Ukrainy zwrócili się do rządu o przyłączenie się do innych krajów w opracowywaniu prawnych możliwości wykorzystania aktywów rosyjskich do odbudowy Ukrainy. Domagają się także aktualizacji przepisów, aby umożliwić wykorzystanie takich aktywów.
„Występujemy z tą prośbą, ponieważ Australia może zrobić o wiele więcej, niż może sobie pozwolić, nie straty dla australijskich podatników. Dziewięć miliardów dolarów rosyjskich aktywów znajdujących się obecnie w Australii mogłoby mieć ogromny wpływ na odbudowę i rekonstrukcję Ukrainy. Mogłyby skutecznie sfinansować odbudowę połowy infrastruktury edukacyjnej Ukrainy” – czytamy w liście, pod którym podpisał się były premier John Howard i inni.
Zdaniem dziennikarzy Australia nie posiada wewnętrznego mechanizmu przejmowania zamrożonych aktywów. Obecne ramy prawne nie pozwalają rządowi na konfiskatę ani wnioskowanie o konfiskatę. Ustawa o dochodach z przestępstwa nie ma zastosowania do aktywów zamrożonych w wyniku sankcji. Obecne przepisy stanowią, że po zniesieniu sankcji właściciele aktywów muszą odzyskać cały majątek wraz z odsetkami uzgodnionymi w umowie przed nałożeniem sankcji.
Oprócz aktywów suwerennych od początku inwazji rząd australijski nałożył sankcje na ponad 40 rosyjskich oligarchów. Zamrożono środki pieniężne i aktywa rosyjskich oligarchów o wartości około 9 mld dolarów. To ponad dziewięciokrotność kwoty, jaką rząd federalny zadeklarował na pomoc wojskową i humanitarną dla Ukrainy.
Z analizy brytyjskiego Instytutu Keele, który monitoruje pomoc dla Ukrainy, wynika, że Australia przeznaczyła na pomoc Ukrainie jedynie 0,04% swojego PKB. Mniej przeznaczyły tylko Nowa Zelandia, Tajwan i Turcja, spośród 41 krajów, które wsparły Ukrainę.
Przypomnijmy, Unia Europejska przygotowała ustawę, zgodnie z którą od lipca Ukraina zacznie czerpać zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów. Propozycje, które wymagają wsparcia wszystkich państw członkowskich, wprowadzałyby podatek od nieoczekiwanych zysków uzyskanych z unieruchomionych rezerw w celu wykorzystania około 3 mld euro (3,3 mld dolarów) rocznie na finansowanie sprzedaży broni na Ukrainę i ożywienie jej przemysłu obronnego.
Kraje członkowskie UE obawiają się rosyjskiego odwetu i cyberataków po konfiskacie zamrożonych aktywów Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej.
Opr. TB, www.smh.com.au
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!