Władze Armenii zniosły część ograniczeń dotyczących publicznych wieców i strajków, które zostały nałożone ponad dwa miesiące temu po wybuchu konfliktu o Górski Karabach.
Decyzja ogłoszona 2 grudnia zapadła około trzy tygodnie po podpisaniu rozejmu, który zakończył najgorsze od trzech dekad walki i doprowadził do odbicia przez siły azerbejdżańskie znacznej części Górnego Karabachu i okolicznych okręgów. Zawieszenie broni i utrata terytorium od dawna kontrolowanego przez etnicznych Ormian wywołały protesty, a tysiące ludzi wyszło na ulice Erewania, żądając obalenia premiera Nikola Paszyniana.
2 grudnia około 4000 demonstrantów maszerowało przez centrum miasta, skandując hasła takie jak „Nikol, ty zdrajco!”. W swoim dekrecie rząd zapowiedział zniesienie ograniczeń dotyczących przeprowadzania wieców i strajków, a także złagodzenie przepisów dotyczących wjazdu i wyjazdu z kraju. Zniesiono również ograniczenia dotyczące lokalnych publikacji w mediach i nadawców, którzy byli zobowiązani do publikowania jedynie oficjalnych informacji rządowych przy relacjonowaniu działań wojskowych.
Rząd ogłosił stan wojenny 27 września, kiedy w Góskim Karabachu i wokół niego wybuchły najgorsze starcia w regionie od początku lat 90. Rosja wysłała prawie 2000 sił pokojowych do monitorowania zawieszenia broni, pomocy w powrocie uchodźców i zapewnienia bezpiecznego tranzytu przez 5-kilometrowy obszar łączący Górski Karabach i Armenię – tzw. Korytarz Lachin (Łaczin).
rferl.org Oprac Mk
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!