Na podstawie jakich przepisów prawnych pozbawiono Serhija Własenkę mandatu deputowanego Rady Najwyższej – pyta sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland.
Jagland jest zdumiony, że wybrany przez naród deputowany, który nie popełnił przestępstwa, mógł zostać tak łatwo wykluczony z parlamentu.
Zaniepokojenie odebraniem mandatu Własence wyrazili też przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego RE.
Niemiecka europosłanka Rebecca Harms ostrzegła, że nie widzi żadnych szans na podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE, jeśli pozbawiony immunitetu Własenko zostanie aresztowany.
Tymczasem przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak, na wniosek którego sąd odebrał Własence mandat, jest przekonany, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE nie będzie zależne od losów byłego już deputowanego.
Przypomnijmy, że 6 marca NSA Ukrainy pozbawił Własenkę mandatu poselskiego. Własenko do dzisiaj publicznie tego nie skomentował, ale dzisiaj (11 marca) planuje wnieść w tej sprawi pozew do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Represje wobec Własenki zaczęły się już pod koniec stycznia, kiedy to straż graniczna Ukrainy nie zezwoliła mu na wyjazd z kraju. Został zatrzymany na lotnisku, gdy udawał się do Strasburga na sesję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Własenko nie mógł opuścić Ukrainy, mimo że wtedy miał jeszcze mandat deputowanego do parlamentu i był chroniony immunitetem. Straż graniczna wyjaśniła, że opuszczania kraju zakazał sąd.
Własenko jest jedną z nielicznych osób, które kontaktują się z odsiadującą karę siedmiu lat więzienia Tymoszenko. On także przekazuje opinii publicznej wydawane przez byłą premier komunikaty oraz krytykujące władze publikacje jej autorstwa.
Kilka dni temu Własenko oświadczył na konferencji prasowej, że władze mają zamiar go aresztować.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!