Jak, w świetle pogarszającej się sytuacji praw człowieka oraz stanu demokracji na Białorusi, Unia Europejska ocenia politykę zbliżenia z reżimem Łukaszenki? – pyta była minister spraw zagranicznych RP Anna Fotyga, a obecnie europosłanka z ramienia rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.
Anna Fotyga wystosowała interpelację poselską do Wysokiej Przedstawiciel UE Federici Mogherini, w sprawie zablokowania przez białoruskie władze portalu charter97.org.
Oto jej treść:
Wolność słowa, pluralizm mediów i powszechny dostęp do informacji są podstawowymi wartościami europejskimi, których deficyt jest szczególnie widoczny w strefie postsowieckiej. Reżim Łukaszenki po odmowie akredytacji dla TV Biełsat, represjach wobec dziennikarzy Radia Wolna Europa, w ostatnich dniach postanowił ograniczyć wolność mediów w Internecie. Szczególną rolę odgrywa portal Charter97.org – jedno z najpopularniejszych źródeł prawdziwych informacji na Białorusi.
24.01.2018 władze na Białorusi zablokowały mieszkańcom kraju dostęp do portalu Charter97.org, od kilku lat działającego z Polski. Ministerstwo Informacji Białorusi poinformowało, że strona została zablokowana za „ekstremizm” oraz za opublikowanie informacji, której upowszechnianie jest zabronione przez prawo. Nie sprecyzowano, która wiadomość naruszyła ustanowione prawem przepisy. Do przywrócenia dostępu do portalu wezwał białoruskie władze m.in. przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów Harlem Désir, który uznał blokowanie strony za niedopuszczalne ograniczenie wolności słowa i dostępu do informacji.
Tymczasem, komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn, który spotkał się w Mińsku z Łukaszenką 30.01.2018, w żaden sposób nie odniósł się do niepokojącej sytuacji w zakresie wolności słowa.
Jakie kroki zamierza podjąć UE by zatrzymać postępujące ograniczenia wolności słowa oraz dostępu do informacji na Białorusi, a w szczególności doprowadzić do odblokowania dostępu do portalu Charter97 mieszkańcom Białorusi?
Jak, w świetle pogarszającej się sytuacji praw człowieka oraz stanu demokracji na Białorusi, ocenia Wiceprzewodnicząca/Wysoka Przedstawiciel politykę zbliżenia z reżimem Łukaszenki?
Kresy24.pl za facebook.com/AB
3 komentarzy
Kazimierz S
15 lutego 2018 o 10:31To jest cała Fotyga! – nic nie rozumie.
„Jakie kroki zamierza podjąć UE by zatrzymać postępujące ograniczenia wolności(…)” – pyta Fotyga? Niczym nie różni się od Timmermansów i innych Guy’ów; co by odpowiedziała gdyby któryś z nich odpowiedział Jej tym samym pytaniem, ale skierowanym do Polski!!
Dobrze, że Ona nie jest już szefem MSZ; szkoda, że zastępują Ją niewiele lepsi, a tego samego pokroju, myślenia i działania :(.
Józef
15 lutego 2018 o 13:17I kto to mówi?
apud
16 lutego 2018 o 08:20Brak wolnosci slowa to jest w Wielkiej Brytanii. Cos o tym sie ostatnio przekonalem.
A na Bialorusi … no coz … jesli zaczniesz glosno krytykowac Lukaszenke w centrum Minska to przyniesie mniej wiecej taki sam efekt jak krytyka krolowej pod palacem Buckingham czy krytyka prezydenta pod Bialym Domem.