8 lutego mija dokładnie rok od skazania na karę ośmiu lat pozbawienia wolności dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta.
Odkąd został przewieziony do kolonii karnej w Nowopołocku, jego najbliższym ani razu nie pozwolono na spotkanie z Andrzejem. Nie udało się uzyskać zgody na rozmowę, choćby telefoniczną. Andrzej został pozbawiony przesyłek i korespondencji. Nie ma prawa odbierać paczek żywnościowych, rodzina nie ma prawa przekazać mu nawet ciepłych ubrań. Jest pozbawiony absolutnie wszelkiego kontaktu ze światem.
Kolonia w Nowopołocku, 500 kilometrów od rodzinnego Grodna, to jedno z najcięższych na Białorusi łagrów..
Bezpośrednio po przewiezieniu do kolonii został wtrącony do zimnego karceru, gdzie w samotności ma pozostać aż do końca lutego. Więzienna administracja w taki sposób chciałaby złamać Polaka.
Czy wyjdzie, przekonamy się za kilka tygodni.
Wiadomo, że naciskano na Andrzeja, żeby poprosił Aleksandra Łukaszenkę o łaskę. To ultimatum za zwolnienia z więzienia. Ale stanowczo odmówił. Wiedział bowiem, że to intryga władz.
Intryga oznaczająca konieczność wyjazdu z kraju, albo pozostanie w Grodnie pod warunkiem kolaboracji z reżimem Aleksandra Łukaszenki. A na to, nie pozwoliłby Andrzejowi honor.
Przypomnijmy, Andrzej Poczobut został oskarżony w politycznym procesie z dwóch artykułów kodeksu karnego. Za artykuły o polskim podziemiu niepodległościowym na Grodzieńszczyźnie i upominanie się o prawa Polaków z Białorusi do nauki języka polskiego, kultywowania polskich tradycji, prawa do znajomości historii, został skazany na osiem lat więzienia.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w którym podkreśliło, że uwolnienie Andrzeja Poczobuta pozostaje dla MSZ priorytetem.
W oświadczeniu polskiego MSZ czytamy
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo sprzeciwia się wykorzystywaniu Polaków na Białorusi jako zakładników władz w Mińsku i ponawia apel o natychmiastowe, bezwarunkowe uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów Andrzeja Poczobuta oraz innych więźniów politycznych. Aresztowany w marcu 2021 r., a następnie skazany w pokazowym procesie 8 lutego 2023 r. Poczobut stał się symbolem bezprecedensowych represji, ale też walki o prawa do kultywowania tradycji przodków, nauki języka polskiego oraz ochrony miejsc pamięci i pielęgnowania historycznego, wspólnego dla Polski i Białorusi dziedzictwa. Jego sprawa jest dowodem na jednoznacznie konfrontacyjną postawę Mińska i wskazuje na chęć dążenia do dalszej degradacji wzajemnych relacji.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie wzywa władze białoruskie do respektowania prawa międzynarodowego i umów bilateralnych w zakresie ochrony praw mniejszości narodowych.
Skala represji reżimu wobec własnych obywateli po sfałszowanych wyborach w sierpniu 2020 r. wciąż przybiera na sile. Obecnie w białoruskich więzieniach i aresztach przebywają tysiące niewinnych ludzi a ponad 1400 z nich to osoby uznane za więźniów politycznych. Przemoc reżimu A. Łukaszenki spowodowała falę uchodźstwa Białorusinów w latach 2020-2023 – tysiące obywateli Białorusi zostało zmuszonych do wyjazdu z kraju, w tym znacznej mierze do Polski. Ministerstwo Spraw Zagranicznych upomina się o uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów wszystkich więźniów politycznych oraz natychmiastowe zatrzymanie represji na Białorusi.
ba za gov.pl
1 komentarz
LT
8 lutego 2024 o 23:03Tylko cicha dyplomacja moze uwolnic pana Andrzeja.
Boje sie jednak,ze w obecnych warunkach na wolnosci jego zyciu I zdrowiu moze zagrazac niebespieczenstwo.