White Eagle Blend (WEB) czyli ropa naftowa o nazwie Mieszanka Orzeł Biały przypłynie z USA na ok. 6-8 sierpnia do terminalu portowego w Kłajpedzie na Litwie. To już drugi w tym roku tankowiec z amerykańskim surowcem dla białoruskich rafinerii, ale pierwsza dostawa tego rodzaju ropy na Białoruś.
Ropa naftowa ze Stanów Zjednoczonych trafi na Białoruś dzięki firmie 3 Seas Energy, w której udziałowcami jest polska spółka UNIMOT S.A. oraz Getka LLC.
Spółka 3 Seas Energy powołana w celu zapewnienia dostaw ropy naftowej na rynek Europy Środkowo-Wschodniej dostarczy na Białoruś 600 tys. baryłek ropy White Eagle Blend (WEB).
„White Eagle Blend to specjalnie przygotowana mieszanka ropy naftowej której parametry są bardzo zbliżone do mieszanki rosyjskiej URALS używanej obecnie w polskich i białoruskich rafineriach. Dzięki temu znacznie ułatwiona będzie zamiana gatunku URALS na WEB. Nazwa naszej mieszanki Orzeł Biały nie jest przypadkowa i odnosi się do symboli narodowych Polski.” – mówi Dariusz Cichocki, Prezes Getka, firmy odpowiedzialnej za przygotowanie produktu, cytowany przez portal unimot.pl.
16 lipca rzecznik prasowy firmy Biełnieftiechim Aleksander Tiszczenko potwierdził tę informację.
Wyjaśnił, że po rozładunku na Litwie surowiec zostanie przetransportowany drogą kolejową do zakładu w Nowopołocku,
Jak powiedział Tiszczenko, będzie to już druga w tym roku dostawa amerykańskiej ropy na Białoruś i zostanie ona zrealizowana w ramach białorusko-amerykańskiej współpracy w zakresie dywersyfikacji dostaw.
Amerykański surowiec wypłynął z USA z terminalu P66 w Beaumont, który ma być oknem na świat dla eksportu WEB.
Na przełomie roku, gdy Mińsk i Moskwa nie porozumiały się co do warunków zakupu surowców energetycznych, Aleksander Łukaszenka nakazał szukanie alternatywnych źródeł dostaw. Mińsk prowadzi rozmowy ze wszystkimi potencjalnymi dostawcami, w tym z Norwegią i Azerbejdżanem, a także z USA i Arabią Saudyjską oraz… Polską. Mińsk i Warszawa rozmawiają o możliwościach technicznych przyjmowania ropy z terytorium Polski rewersem, przy użyciu jednej z nitek rurociągu Przyjaźń
Choć dostawy surowca z Rosji zostały wznowione, Białoruś nie odstąpiła od planów dywersyfikacji.
oprac. ba na podst. unimot.pl/ interfax.by
1 komentarz
Stary olsa
17 lipca 2020 o 20:15straszył pajac z kremla zakręceniem kurka i Polsce i Białorusi od lat
i mam nadzieje że ten kurek zostanie zakręcony,ale przez Białoruś,wspaniała nowina!