Senatorowie i kongresmeni USA ostro skrytykowali aresztowanie lidera gruzińskiej opozycji Niki Melii. Politycy wyrazili swoje obawy, które mogą wpłynąć na przyszłość Gruzji.
– Dla przyjaciół Gruzji, którzy od dawna wspierali Gruzję, wydarzenia, które miały miejsce wczoraj w Tbilisi były przygnębiające. Ciężka praca, jaką Gruzini wykonali przez lata w celu zbudowania silniejszej i skuteczniejszej demokracji, jest poważnie zagrożona przez nadmierną siłę i niedemokratyczne działania – czytamy w oświadczeniu.
– Aby pokojowo rozwiązać różnice polityczne – piszą amerykańscy politycy – wzywamy przywódców Gruzińskiego Marzenia do rozładowania sytuacji i współpracy ze Zjednoczonym Ruchem Narodowym i innymi partiami opozycyjnymi w celu przywrócenia Gruzji na ścieżkę budowania demokratycznej przyszłości.
Amerykańscy politycy obawiają się, że brak współpracy z innymi ugrupowaniami politycznymi obecnych władz gruzińskich będzie rzutował na proces zbliżania się Gruzji do UE i NATO.
Dokument podpisali: przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA Gregory Meeks oraz jego członek Michael McCall, współprzewodniczący grupy przyjaciół Gruzji w Kongresie, a także kongresmeni Gerry Connolly i Adam Kinzinger.
– Wydarzenia w Gruzji są sprzeczne z euroatlantyckimi aspiracjami Tbilisi – napisano w kolejnym oświadczeniu, które podpisali członek senackiej komisji spraw zagranicznych Jim Risch, podkomisji Senatu USA ds. Europy senator Jeane Shaheen oraz wymieniony wyżej Adam Kinzinger i demokrata Gerry Connolly.
– Decyzja rządu gruzińskiego o włamaniu do siedziby Zjednoczonego Ruchu Narodowego w celu aresztowania jego przywódcy Niki Melii i kilkudziesięciu innych działaczy ma fundamentalne znaczenie – piszą politycy.
Ich zdaniem korupcyjne wykorzystanie gruzińskich organów ścigania i sądownictwa do prowadzenia działań motywowanych politycznie oddala od norm demokracji i ścieżki euroatlantyckiej. – Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, w tym Niki Melii i Giorgi Rurua. Wszystkie partie polityczne w Gruzji muszą zaprzestać prowokacji i uzgodnić pokojowe rozwiązanie – czytamy w oświadczeniu.
Przypomnijmy, że kryzys polityczny w Gruzji znacznie pogłębił się wraz z zamiarem zatrzymania Niki (Nikanora) Melii, którego oskarża się o “przewodzenie i udział w grupie przemocy” podczas protestów w nocy 20 czerwca 2019 roku.
Polityk jest liderem największej opozycyjnej partii Zjednoczonego Ruchu Narodowego. Sąd zażądał umieszczenia go w tymczasowym areszcie, po tym, jak Melia nie wpłacił nałożonej na niego kaucji. W związku z czym, 17 lutego sąd nakazał areszt Melii.
Gdy Melia wraz ze zwolennikami opozycji przebywał w biurze Zjednoczonego Ruchu Narodowego policja planowała zatrzymać go 18 lutego. Jednak operacja się nie udała. Po tym gdy dymisję ogłosił premier Giorgio Gacharia akcja został odwołana. 23 lutego policja wtargnęła do biura partii, w którym przebywał Melia i zatrzymała go.
Oprac. DJK, ekhokavkaza.com
Fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!