Piąty pakiet sankcji wobec reżimu Łukaszenki skierowany będzie przede wszystkim przeciwko osobom i firmom odpowiedzialnym za organizację nielegalnej imigracji z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki do Unii Europejskiej przez terytorium Białorusi – powiedział ambasador UE na Białorusi Dirk Schuebel we wtorek, 26 października, przemawiając w Brukseli podczas przesłuchania w Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
Dyplomata podkreślił, że priorytety pozostają niezmienne: uwolnienie więźniów politycznych, zakończenie represji i nowe wybory prezydenckie.
„Niestety wszystkie nasze apele wciąż nie zostały wysłuchane. Dlatego przygotowujemy teraz piąty pakiet sankcji, który najprawdopodobniej skupi się przede wszystkim na kwestii migracji, ale nie tylko”- powiedział Schuebel.
Nie zdradził szczegółów dotyczących sankcji, ponieważ UE zawsze trzyma je w tajemnicy aż do ich oficjalnego wprowadzenia. Oczekuje się, że piąty pakiet zostanie przyjęty w listopadzie br.
Schuebel pytany przez polskiego europosła Witolda Waszczykowskiego (PiS) czy UE rozszerzy sankcje na cały import nawozów potasowych z Białorusi. Waszczykowski zwrócił uwagę na eksport nawozów potasowych kupowanych przez Belgię i Holandię, które mogą nie chcieć zaprzestać sprowadzania tych towarów.
„Są dziedziny, które są trudne dla strony europejskiej, ale czas pokaże. Będzie to również zależało od działań władz białoruskich … Jeśli więźniowie polityczni nie zostaną zwolnieni, jeśli przemoc wobec ludności cywilnej będzie trwać nadal, możliwe są wszystkie opcje, w tym sfery bardziej wrażliwe dla UE”- odpowiedział.
Ambasador potwierdził, że Bruksela wciąż rozważa nałożenie sankcji wobec krajowego przewoźnika lotniczego, kompanii Belavia. Dyskutowana jest również kwestia samolotów dzierżawionych białoruskiemu państwowemu przewoźnikowi lotniczemu przez firmy z Unii Europejskiej – dodał dyplomata.
Schuebel przypomniał, że UE zdołała przekonać władze irackie do wstrzymania lotów na Białoruś przynajmniej do końca roku. Według niego Bruksela rozmawia również z innymi krajami – na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. Wskazał dwa kraje Pakistan i Turcję.
„Ale najważniejszym tematem jest sytuacja praw człowieka. Wielu z nas mówi dziś o migracji, która jest rzeczywiście dużym problemem, zwłaszcza dla trzech sąsiadujących z Białorusią krajów UE. Ale nie wolno nam zapominać, że naszym największym problemem jest sytuacja w zakresie praw człowieka na samej Białorusi, ponieważ ludzie tam cierpią”- powiedział Schuebel.
Szef Stałego Przedstawicielstwa UE w Mińsku zaznaczył również, że UE zna, śledzi i regularnie upomina się o los uwięzionych na Białorusi działaczy polonijnych: Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, o których przypomniał Waszczykowski.
Według ambasadora, zachodni dyplomaci na Białorusi nie mogą już uczestniczyć w rozprawach sądowych więźniów politycznych. Przypomniał, że w najbliższym czasie spodziewane są wyroki na Siergieja Tichanowskiego i Nikołaja Statkiewicza i obiecał, że dyplomaci będą obecni przed sądem w Homlu – pisze NN.
oprac.ba za nn.by/dw.de/tvp.info
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!