Od środy 7 marca podnosi się poziom wody w podziemiach kościoła farnego pw. Bożego Ciała w Nieświeżu, gdzie spoczywają zwłoki 102 przedstawicieli rodu Radziwiłłów. Jak informuje stołeczna telewizja, na razie nie jest znana przyczyna podtopienia. Świątynia jest zamknięta dla zwiedzających.
Jak poinformował agencję Belta proboszcz kościoła Piotr Szarko, w ciągu kilku godzin poziom wody w krypcie podnosi się o kilka centymetrów. Taki stan utrzymuje się od środy 7 marca.
Początkowo wydobywano wodę wiadrami, ale gdy okazało się, że wody w krypcie wciąż przybywa, a jej poziom podnosi się w ciągu kilku godzin o parę centymetrów, uruchomiono pompę. Woda jest pompowana trzy razy dziennie.
Z powodu tej sytuacji turyści nie są wpuszczani do podtopionych pomieszczeń.
Jak powiedział telewizji CTV ksiądz proboszcz, 12 marca przyjadą do kościoła konserwatorzy, będą się zastanawiać, co robić dalej, bo zbierająca się w podziemiach woda źle wpływa na ściany kościoła. Najważniejsze jest to, że trumny Radziwiłłów nie ucierpiały, kilka lat temu zostały ustawione na dębowych podestach, dlatego nic im nie grozi.
Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu, to jeden z pierwszych jezuickich i barokowych kościołów w Rzeczypospolitej, wzniesiony w latach 1587–1593 z fundacji księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła (Sierotki). W podziemiach fary spoczywają zwłoki 102 Radziwiłłów, najczęściej w trumnach brzozowych zamknięte plombami z radziwiłłowskim herbem. Fundator kościoła podróżował po świecie, a przebywając w Egipcie miał rzekomo poznać tajemnicę balsamowania zwłok, dlatego – jak podaje Wikipedia, prawdopodobnie po śmierci Włodzimierza Lenina kilka trumien w Nieświeżu uległo dewastacji podczas prób odkrycia tajemnic mumifikacji przez sowieckich naukowców.
Świątynia, jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kresy24.pl/AB
1 komentarz
Lenkas
12 marca 2018 o 14:37Co za bezdury… Po jakiej śmierci Lenina kilka trumien w Nieświeżu uległo dewastacji podczas prób odkrycia tajemnic mumifikacji przez sowieckich naukowców? Przecież Lenin zmarł w 1924 roku, kiedy Nieśwież był w granicach II RP, a nie w żadnym ZSRR…