„Chcemy skorzystać z doświadczenia i rozwiązań naszych partnerów” – mówił wiceszef Narodowego Banku Republiki Białoruś (NBRB) Siarhiej Kaleczyc, słowa którego cytuje na swojej stronie ambasada RP w Mińsku.
„Jesteśmy dumni, że jako pierwsza białoruska instytucja bierzemy udział w projekcie twinningowym” – dodał. Umowę realizacji bankowego projektu twinningowego podpisano w grudniu w Mińsku. Biorą w niej udział konsorcjum banków centralnych Polski, Niemiec i Litwy oraz Narodowy Bank Republiki Białoruś.
Unia przeznaczyła na ten projekt ponad milion euro, zaś jego realizacja będzie się odbywać w sześciu obszarach: systemy płatnicze, stabilność finansowa, nadzór bankowy, zarządzanie ryzykiem finansowym, ochrona konsumentów usług finansowych, polityka informacyjna. „Dla NBP zaangażowanie się w ten projekt na Białorusi było naturalne, bo od lat współpracujemy z NBRB w szeregu obszarów, m.in. w zakresie systemu płatniczego i systemów zarządzania ryzykiem finansowym, które są elementem obecnego projektu” – mówi Agata Łagowska, dyrektor departamentu zagranicznego NBP.
„Polska ma bardzo rozbudowane instrumentarium w zakresie stabilności finansowej, świetnie działający system płatniczy i systemy zarządzania ryzykiem finansowym” – dodaje. Jednym z elementów projektu jest obecność na Białorusi stałego rezydenta, który koordynuje i realizuje projekt w imieniu konsorcjum trzech unijnych banków. Będzie nim przedstawiciel NBP, który spędzi w Mińsku w sumie 18 miesięcy.
„To również świadczy o dużej roli NBP” – podkreśliła Łagowska.
We wtorkowej prezentacji brali udział dyrektor Centrum Współpracy Technicznej Niemieckiego Banku Federalnego Martin Dinkelborg i Paweł Samecki, członek zarządu NBP, który wygłosił wykład na temat polskiej transformacji, pokreslając, że „udane doświadczenie zmian gospodarczych w Polsce może być przydatne dla Białorusi”. „Widzimy duże zainteresowanie strony białoruskiej. Mamy bardzo dobre kontakty z NBRB, zwłaszcza w ostatnich kilku latach przeprowadziliśmy szereg projektów – warsztatów, seminariów, wizyt eksperckich” – mówił członek zarządu NBP. „W ramach twinningu będziemy starać się przekazywać najlepsze praktyki” – dodał.
W prezentacji projektu twinningowego brali udział m.in. chargé attaché Ambasady RP w Mińsku Michał Chabros oraz dyplomaci z przedstawicielstwa UE w białoruskiej stolicy.
Projekty twinningowe, czyli bliźniacze, są od wielu lat jednym z ważniejszych mechanizmów współpracy między krajami członkowskimi Unii Europejskiej a krajami przystępującymi do niej. Idea jest prosta. Administracja kraju beneficjanta ustala wraz reprezentacją Komisji Europejskiej zakres tematyczny projektu i w tak zwanej fiszce projektowej opisuje główne założenia i cele projektu, czas jego trwania oraz wysokość budżetu. Projekt dotyczy obszaru, w którym konieczna jest reforma, aby kraj spełnił warunki określone w procesie akcesyjnym.
Kresy24.pl/msz.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!